Erken Ödeme Cezası Düşüyor!

Güncelleme: 20.11.2015
Erken Ödeme Cezası Düşüyor!

Erken ödeme cezası, konut kredisi borcu olan kişilerin bankayla krediyi alırken anlaştığı ödeme planını değiştirmek istemesi durumunda bankalar tarafından kalan kredi anapara tutarı üzerinden belli oranda ceza alabilmesidir. Bu oran Tüketici Kanunu değişmeden önce %2 olarak belirlenmişti. Yeni düzenleme bu oranı aşağı çekiyor.

28 Mayıs 2014’te yürürlüğe giren kanunla birlikte birçok hak kazanan tüketici, kredisini vadesinden erken ödemek istediğinde karşılaştığı cezada da indirimle müjdelendirildi. %2 olarak talep edilen ücret %1’e düşürüldü.Erken Ödeme Cezası Hesaplama Tablosu İçin Tıkla»Bankalar neden erken ödeme cezası alıyor?

Bankalara ödeme planı haricinde yapılan erken ödemelerde ceza doğuyor olmasının bankalar açısından en önemli sebebi; bankanın yeniden yapılandırılan kredilerde, kredinin faiz oranı düştüğü için bankanın karının düşmesi. Bu argümana göre erken ödeme cezası bankanın kredideki zararını dengeliyor. Erken ödeme cezası sadece Türkiye’ye özgü bir durum da değil. Bankalar, ABD ve Avrupa Birliği ülkeleri gibi gelişmiş ülkelerde de farklı çeşit ve tutarlarda erken ödeme cezalarını konut kredisi müşterilerinden alabiliyorlar.

Toplam Maliyet1.029 TL
Toplam Faiz%1,47
Aylık Taksit1.029 TL
Karşılaştır