Banka Şubesi mi Konut Kredisi Danışmanı mı?

Güncelleme: 23.10.2015
Banka Şubesi mi Konut Kredisi Danışmanı mı?

Banka şubesi ve konut kredisi danışmanı arasındaki farkları, konut kredisi süreciniz üzerinden anlatmaya çalıştık :)

1. Konut kredisini gerçek uzmanından almak gerekir

Banka Şubesi

Banka şubesinde çalışan personel onlarca farklı ürünü satmak için eğitim alır ve çoğu zaman her ürün için sadece en çok talep edilen bir veya iki seçeneği gerçek anlamda öğrenir. Şube personeli çoğunlukla konut kredisi üzerine uzmanlaşmadığı için ziyaret ettiğiniz şubede sizin ihtiyacınıza en uygun konut kredisi çözümünü oluşturabilecek birine rastlamanız zordur.

Konut Kredisi Danışmanı

Uzman konut kredisi danışmanı, konut kredisi ve ilgili ürünler hakkında en doğru yönlendirmeyi yapmak üzere eğitim alır. Konut kredileri ile alakalı tüm ürünlere ve detaylara hakimdir. İhtiyacınıza en uygun konut kredisi şartları konusunda size alabileceğiniz en doğru bilgiliyi sunar.

2. Kredilerin tüm özellikleri karşılaştırmadan konut kredisi alınmamalıdır

Banka Şubesi

Banka şubelerinden konut kredisi bilgisi alırken her banka size kendi ürünü ile ilgili avantajlı olan detayları anlatacak, kalan kısımları sorarak ortaya çıkarmanız gerekecektir. Bankaların konut kredisi ürünleri çoğunlukla karşılaştırmanıza izin vermeyecek şekilde sunulur. Faizleri düşük görünen ürünler diğer masraflarla faizi yüksek görünenlerden daha pahalıya gelebilir. Ekspertiz, sigorta gibi ek maliyetler ve bankanın rutin yıllık hizmet masrafları dışarıda kalarak konut kredisi karşılaştırma sürecinizi zorlaştıracaktır.

Konut Kredisi Danışmanı

Bankalardan tamamen bağımsız olan konut kredisi danışmanı size belli bir bankanın değil, tüm bankaların en güncel, tüm masraf ve sigortalar dâhil fiyatlamalarını sunar. Böylece sadece bir kişiyle görüşerek aslında tüm bankaların en detaylı ürün karşılaştırmasını yapmış olursunuz.

3. Kredilerle ilgili maliyet dışındaki bilgiler çok kritik olabilir

Banka Şubesi

Bankalarla konuşarak konut kredisi şartlarını öğrenebilirsiniz, ancak sürecinin ne kadar hızlı tamamlanacağını, ne derece kaliteli bir hizmet alacağınızı, konutun ekspertiz değeri veya sizin kredibiliteniz konusunda esnekliklerini anlamanız çok zor olacaktır. Bunları öğrenmek için ilgili bankadan konut kredisi kullanmış pek çok müşteri ile görüşmeniz ve bilgi almanız gerekir.

Konut Kredisi Danışmanı

Konut kredisi danışmanı tüm bankaların süreçleri konusunda tecrübeli olduğu için, sizin durumunuza göre en uygun bankayı bilir ve sizi en doğru bankayla buluşturur. Daha sonra süreç boyunca sizi takip ederek ekspertiz, tapu gibi konularda yaşanabilecek olası sıkıntılarınızı çözer.

4. Daha az tanınan bankaların sunduklarını görmeden karar verilmemelidir

Banka Şubesi

Konut kredisi araştırma sürecini birden fazla banka ile görüşmeyi planlayan pek çok kişi aklına ilk gelen bir iki bankaya giderek konut kredileri hakkında bilgi alır. Hâlbuki daha az tanıdığınız bankaların özel hizmet programları, size tanıyabileceği esneklikler veya dönemsel fiyat promosyonları konut kredisi ihtiyaçlarınızı çok daha uygun bir şekilde karşılayabilir

Konut Kredisi Danışmanı

Konut kredisi danışmanı sizinle özel olarak görüşür ve gelir durumunuz, meslek grubunuz, geçmiş ödemeleriniz gibi birçok bilginizi alır. Böylece sizin farkında olmadığınız size özel fiyatlandırma yapabilecek bankalar hakkında size bilgi verip isteğiniz doğrultusunda yönlendirmenizi yapar.

Kaynak: Blog.konutkredisi.com.tr

Toplam Maliyet1.029 TL
Toplam Faiz%1,47
Aylık Taksit1.029 TL
Karşılaştır