2016 Temmuz Ayı Konut Kredisi Örnek Kullanıcı Soruları

08.08.2016
2016 Temmuz Ayı Konut Kredisi Örnek Kullanıcı Soruları

Bize Sorduklarınız

Soru: Merhaba, ben alınan kredi başvuruların hukuki boyutunu sormak istiyorum. Yani benim bilgilerimi bankalarla paylaşabilmenin hukuki boyutu nedir? Teşekkürler.

Yanıt: Hesapkurdu ailesi olarak müşterilerimize ücretsiz danışmanlık hizmeti sunuyoruz. Müşterilerimiz kendileri için en uygun ürünleri kıyaslayarak başvuruda bulunabilmektedirler. Herhangi bir ürün için müşteri onayı olmadan ilgili kurumlara bilgi iletebilmek söz konusu olamamaktadır. Bu nedenle talebi olan kişilerin onaylarını aldıktan sonra formda doldurulan bilgilerini sadece yetkili kurumlar ile paylaşıyoruz. Üyelik sözleşmemizde hukuki ve diğer noktalar hakkında ayrıntılı bilgiler yer almaktadır. Müşterilerimiz bu sözleşmeyi okuyup onay vermeden başvuruları tamamlanamaz. İyi günler dileriz.

Soru: Merhaba, 4 ay önce 1,08 oranla 120 ay vadede konut kredisi kullandım. Kredimi kendi bankam da yapılandırsam ya da başka bankaya transfer etsem avantajım olur mu?

Yanıt: Şuan konut kredilerinde en düşük 1,02 oranını alabiliyoruz. Kendi bankanız ile yapılandırma konusunda görüşerek ayrıntılı bilgi alabilirsiniz. Size tavsiyemiz yapılandırma ya da başka bankaya transfer işlemleri için oranların %1’in altına inmesini beklemeniz olacaktır. Çünkü kendi bankanız % 2’ye kadar yapılandırma ücreti sizden isteyebilir. Yeni bir bankaya transfer edersiniz de % 2 erken kapama cezası + kredi açılış masraflarınız olacaktır. Bu sebepler ile oranların 0,90-0,95 seviyelerine inmesi size daha yüksek kar sağlayabilir.

Soru: Babamızdan miras kalan bir apartmanı kentsel dönüşüm kapsamında bir müteahhide vererek yıktırarak yeni daire elde ettim ve bu daireyi hemen satıyorum. Değer artış kazancı vergisi ödenecek mi?

Yanıt: Gelir vergisi kanununun 80'inci maddesi uyarınca gayrimenkul alış tarihinden itibaren 5 yıl içinde elden çıkarılması durumunda değer artış kazancına konu oluşturmaktadır. Bu durumun tek istisnası şudur: Eğer konu gayrimenkul bedelsiz olarak edinilmişse (miras, bağış vb.) bu mal ve hakların elden çıkarılmasından doğan kazançlar vergilendirilmez. Bu konuda daha detaylı bilgi için “Gayrimenkul Değer Artış Kazancı Vergisi Hesaplama” aracımıza bakabilirsiniz.

Soru: Azeri vatandaşıyım ve Türkiye’de ev sahibiyim. TC kimlik numaram yok ama oturma iznim var. Konut kredisi için başvurabilir miyim?

Yanıt: Bankalar konuyla ilgili olarak yabancı uyruklu müşterilerine belirli şartlar altında yardımcı olabilmektedirler. Ayrıca başvurunuzu "Konut Kredisi" sayfamızdan yapabilirsiniz. Şubeler sizi arayarak bilgi paylaşımında bulunacaklardır.

Soru: Kredi notumu nasıl öğrenirim?

Yanıt: Kredi notunuzu banka şubelerinden ya da Findeks üzerinden öğrenebilirsiniz.

Soru: Konut kredilerinde hayat ve konut sigortalarının zorunlu olmadığını öğrendim. DASK ise zorunlu olarak yaptırılıyor. Yaklaşık 2 senedir ilgili sigortaları ödüyorum. Kendi bankam ile bu konuda görüşsem yardımcı olurlar mı?

Yanıt: Paylaştığınız konuda yasal zorunluluk olmamakla birlikte bankalar risk düzeylerini minimize etmek amacıyla hayat ve konut sigortalarını yaptırmak istemektedirler. Kredi şubeniz ile lütfen görüşün. Bankanız kabul ederse, sigorta konusunda dilediğiniz biçimde devam edebilirsiniz.

Toplam Maliyet1.029 TL
Toplam Faiz%1,47
Aylık Taksit1.029 TL
Karşılaştır