2016 Nisan Ayı Konut Kredisi Örnek Kullanıcı Soruları

Güncelleme: 28.04.2016
2016 Nisan Ayı Konut Kredisi Örnek Kullanıcı Soruları

Bize Sorduklarınız

Soru: İyi çalışmalar. Sitenizdeki konut kredisi faiz oranları ne kadar süreyle güncelleniyor, takip ettiğimiz oranlar güncel mi? Burada yazan oranlar bankaların o günkü oranlarıyla aynı mı? Buradan baktığımızda ve bankanın kendi web sayfasından baktığımızda oranlar birbirinden farklı çıkıyor. Konuyla ilgili bilgi verirseniz sevinirim. 

Yanıt: Merhabalar, sitemizde yer alan tüm oranlar anlık olarak güncellenmektedir. Bankaların genel müdürlüklerinden bilgi geldiği an, sistemsel olarak güncelleme yapılmaktadır. Bankaların web sitelerinde tabela oranları yer aldığı için genellikle oranları daha yüksek görünmektedir. Ancak Hesapkurdu olarak anlaşmamız gereği en dip oranları alabildiğimiz için, sitemizde gördüğünüz tüm fiyatlama ve oranlar ilgili bankanın sunabileceği gerçek verilerdir. 

Soru: Konut kredisi çekerken istenen evraklar nedir? 

Yanıt: Merhabalar, istenen evraklar:

  • Almak istediğiniz konutun tapu fotokopisi,
  • Gelir belgesi,
  • Nüfus cüzdanı fotokopisi,
  • Son 3 aya ait fatura ya da ikametgah belgesi.

Soru: Merhaba, miras yolu ile elde edilen konut için vergi ödemek gerekir mi? Ayrıca konutu satmak istersem herhangi bir vergi tarafımdan istenir mi? 

Yanıt: Merhabalar, normal koşullarda miras yolu ile elde edilen evlerden vergi talep edilmez. Fakat alan kişi 5 yıl dolmadan konutu satarsa “gayrimenkul değer artış kazancı vergisine” tabi olur. Ayrıca konutunuzun satış işlemlerinde, tapu harcı bedeli olarak alıcı ve satıcıdan eşit olarak %2 oranında alınmaktadır.

Soru: Benim X Bankasına bir miktar borcum var ve avukatlık oldum. Borcumu ödeyebilmek için kredi çekebilir miyim?

Yanıt: Merhaba, avukat, icra gibi yasal takip yaşayan kişilerin sicillerinde bu problem 5 yıl boyunca yer alır. Genellikle de ilgili süre dolmadan yapacağınız kredi başvurularınız, bankalar tarafından olumsuz karşılanmaktadır. Bu nedenle mevcut borçlarınızı yeni kredi çekerek kapatma şansınız bulunmamaktadır.

Soru: Kredi limitim dolu. Nasıl kredi kullanabilirim?

Yanıt: Kredi limitiniz yani borçluluk düzeyiniz sınırda ise yeni kredi kullanma talebiniz bankalardan olumlu yanıtlar alamayacaktır. Adınıza ait bireysel kredi ya da kredi kartlarınız varsa, en azından bir kısmını kapatarak limitinizde yer açmanız gerekecektir. Ya da belgelenebilir gelirinizi daha yüksek göstermeniz istenecektir. 

Toplam Maliyet1.029 TL
Toplam Faiz%1,47
Aylık Taksit1.029 TL
Karşılaştır