2016 Mart Ayı Konut Kredisi Örnek Kullanıcı Soruları

Güncelleme: 29.03.2016
2016 Mart Ayı Konut Kredisi Örnek Kullanıcı Soruları

Bize Sorduklarınız

Soru: Size bir kaç sorum olacak vaktiniz var ise cevap verebilirseniz memnun olurum.

Alınacak konutun alım satım vergisi nasıl ödenmelidir?

1) Rayiç değer üzerinden mi?

2) Kullanılacak konut kredisi üzerinden mi?

3) Eksper değeri üzerinden mi?

Teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim.

Yanıt: Gayrimenkul değer artış kazancı (konut alım satım vergisi) tapu üzerinde yazan bedel ve tarihlere göre hesaplanmaktadır. Ayrıca aşağıda paylaştığımız araçlarımız üzerinden hesaplama işlemi yapabilir ve  konu hakkında daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Gayrimenkul değer kazancı vergisi hesaplama aracı »

Tapu harcı hesaplama aracı »

Soru: Memur emeklisiyim ve 1950 doğumluyum. Yaştan dolayı ev kredisinde bir sorun olur mu? Yani yaş haddi var mıdır?

Yanıt: Merhabalar, konut kredilerinde genelde uygulanan maksimum yaş kriteri 65’tir. Genel olarak bankalar “krediye başvuran kişinin yaşı” + “kredinin talep edildiği vade süresinin” toplamının 65 yaşı geçmemesini talep ederler. Yaşınızın 66 olmasından dolayı, bankalar uzun vadeli bir kredi işlemi yapamayabilirler. İlginize teşekkür ederiz. Syg.

Soru: Merhabalar, kolay gelsin. Yakınında alışveriş merkezi ve bankalar bulunan bir apartmandan daire almak için bankaya başvuruda bulundum. Başka bir ilçeden gelen eksper 100 -120 bin TL değeri olan ev için 60 bin TL değer yazmış. Dolayısıyla kredi düşük çıkıyor. Bulunduğu alandaki ev, arsa, dükkân gibi gayrimenkullerin en kötüsü yıkılacak olanları bile 70 bin TL ama 3+1 olan eve bu fiyatı veriyor. Ne yapmam gerekiyor? Teşekkür ederim.

Yanıt: Bankalar evin gerçek değeri için anlaşmalı oldukları ekspertiz şirketlerinin verdikleri raporu dikkate almaktadırlar. Evinizin gerçek değerinin, raporda belirtilen değerden daha yüksek olduğunu düşünüyorsanız, bankanıza itiraz ederek yeniden eksper gönderilmesini rica edebilirsiniz. Konuyla ilgili çalıştığınız şube ile görüşmenizi tavsiye ederiz. İlginiz için teşekkür eder, iyi günler dileriz. Syg.

Soru: TC numaramızı başvuru yaparken giriyoruz ama sorun çıkmaz değil mi ?

Yanıt: Merhabalar, Hesapkurdu olarak müşterilerimize yaklaşık 20 banka için danışmanlık hizmeti sunuyoruz. BDDK tarafından denetlenen kurumumuz, tüm sürecinizi bankacılık ve finansal kurallara uygun olarak takip etmektedir. TCKN bilgisi bankalar tarafından talebinize olumlu ya da olumsuz yanıt verebilmek adına istenen bir veridir. Bankalar TC bilginizden kredi puanınız ve diğer kredi şartlarınızı kontrol ederek tarafınıza geri dönüş yapabilmektedir. Aklınız takılan farklı bir nokta olursa, lütfen bizimle paylaşın. Sizlere yardımcı olmak isteriz. İyi günler dileriz. Syg.

Soru: Kentsel dönüşüm hakkında bilgi almak istiyorum. Teşekkürler.

Yanıt: Merhaba, kentsel dönüşüm yasası çok kapsamlı ve istisnaları olan bir yasadır. Kentsel Dönüşüm yazımızdan ön bilgiye ulaşabilirsiniz. Aklınıza takılan farklı bir konu var ise, kentsel dönüşüm bürolarından veya tapu dairesinden en net bilgileri alabilirsiniz. İlginize teşekkür ederiz.

Soru: Kredi notum düşük. Nasıl kredi alabilirim?

Yanıt: Bankalar ile olan çalışmalarınızda düzenli ödemeler yaparak kredi notunuzu yükseltebilirsiniz. Bunun için kredi kartı, otomatik ödeme talimatı ve KMH (Kredili Mevduat Hesabı) gibi ürünler kullanarak, sicilinizi olumlu yönde etkileyebilirsiniz. Bu konuda daha detaylı bilgiye “Kredi Notu Nasıl Yükseltilir” yazımızdan ulaşabilirsiniz. İlginize teşekkür ederiz, saygılar.

Toplam Maliyet1.029 TL
Toplam Faiz%1,47
Aylık Taksit1.029 TL
Karşılaştır