KOBİ’lere Nefes Kredisi

Yayımlama: 15.12.2016 Güncelleme: 26.03.2021

KOBİ Kredisi Hesapla

Nefes Kredisi Nedir?

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) öncülüğünde, Kredi Garanti Fonu’nun (KGF) da teminatıyla Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerin (KOBİ) finansman sorunlarının çözümüne katkı sağlamak için hayata geçirilen “Nefes Kredisi” başvuruları 12 Aralık 2016’da başladı.


Bankaların güncel KOBİ kredisi faiz/katılım oranlarını görmek için esnaf kredisi sayfamızı ziyaret edin.


81 ilde faaliyet gösteren oda ve borsaların destek verdiği bu projeden iki ayda 70 bin KOBİ’nin yararlanması bekleniyor.

TOBB başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu yapılan basın toplantısında projenin ortaya çıkışıyla ilgili şunları söyledi:  “KOBİ’lere yüzde 10’un altında faizle kredi kullandırmalıyız dedik. Sonrasında çalışma başlattık. Önce TOBB ile 365 oda ve borsamız olarak elimizi taşın altına koyduk. Tüm kaynaklarımızı birleştirdik. Sonra Hazinemiz ve Kredi Garanti Fonu devreye girdi. KOBİ’ler teminat bulamıyor, bankalar da risk gördükleri için onlara kredi verirken çekingen davranıyor, kredi talepleri geri çevrilebiliyordu. Başbakanımızın talimatlarıyla, Hazine destekli KGF kefaleti devreye girdi. KOBİ’lerimizin bu proje kapsamındaki kredilerine yüzde 85 kefalet sağlandı. Bankalarımız devreye girdi. Onlar da zararı bile göze alarak projeye kaynak sağladılar. Böylece KOBİ’lere 5 milyar lira taze kredi sağlayacak Nefes Kredisi ortaya çıktı.”

KOBİ'ler için kredi kartları konusunda bilgi almak isterseniz, KOBİ'ler için kredi kartı sayfamızı ziyaret edin. 

Nefes Kredisi'ne Kimler Başvurabilir?

Bu projeden, cirosu 40 milyon TL'den az ve çalışan sayısı 250'den az TOBB üyesi tüm sektörlerde faaliyet gösteren şirketler yararlanabilir.

Ancak başvuru yapacak şirketlerin bilmesi gereken bazı önemli noktalar mevcut.

Bu noktalar:

Nefes Kredisi, ticari nakdi kredidir. Bireysel amaçlı kullanılamayacak.

KOBİ'ler Nefes Kredisi'nden sadece 1 kez yararlanabilecek.

Nefes Kredisi, bankaların daha önce kullandırdıkları kredilerin kapaması için kullandırılamayacak.

Nefes Kredisi başvuruları, bankalar ve KGF tarafından yapılacak değerlendirme sonucu kesin onaya dönüşecek.

Kredi değerlendirme sürecinde TOBB, Oda ve Borsaların herhangi bir yetkisi yoktur.

Nefes Kredisi başvurusunda, bankaların 250 TL dosya masrafı ve Hazine Müsteşarlığı’nın kefalet başvuru bedeli ve komisyonu dışında KOBİ'lerden herhangi bir masraf ve komisyon talep edilmeyecek.

KOBİ’ler bağlı oldukları Oda-Borsadan aldığı 'TOBB Nefes Kredisi Başvurusu İçindir' ibareli faaliyet belgesi ile Ziraat Bankası ya da Denizbank Şubelerine TOBB Nefes Kredisi Başvurusu yapabilecek.

Söz konusu kredide hizmet-imalat sektör ayrımı bulunmamakta olup, emlakçılar, kooperatifler, döviz büroları, faktoring firmaları, eczaneler, mali müşavirler ve yeminli mali müşavirler söz konusu krediden faydalanamayacak.

KOBİ'lere özel KOBİ değer kredisi hakkında detaylı bilgi almak için sayfamızı ziyaret edin.

Nefes Kredisi'nin Özellikleri Nelerdir?

Günümüzde KOBİ’lerin %15 ve %18 arasında değişen faiz oranlarıyla kredi kullandığı düşünüldüğünde Nefes Kredisi, yıllık %9.90, aylık ortalama %0.83 faiz oranıyla cazip bir destek olarak görülebilir.

Peki, Kobi’leri rahatlatmak için hazırlanan bu kredi paketinin özellikleri nedir diyorsanız;

Memur Maaşının Ne Kadarına Kredi Kullanılır?

Nefes kredisi başvuruları sadece Ziraat Bankası ve Denizbank şubelerinden yapılabilecek.

Krediden TOBB’a bağlı ticaret odası üyeleri, ticaret borsası üyeleri ve deniz ticaret odası üyeleri faydalanabilecek. Esnaf odası üyeleri nefes kredisi kullanamayacak.

Kredi 12 ay vadeli olup, geri ödemesi aylık eşit taksitler halinde yapılacak. Kredi vadesinin değiştirilmesi mümkün olmayacak.

Kredinin brüt faiz oranı aylık % 0,825, yıllık % 9,90’dır.

Her ilin ve ilçenin dinamiğine göre kullanım tutarlarındaki üst limit değişkenlik gösterecek olup kredi için alt limit 50.000 TL, üst limit ise 150.000 TL’dir.

İlk başvurusu reddedilen bir KOBİ, mali verilerinin düzelmesi durumunda tekrar başvurabilecek.

Kredinin teminatı %85 oranında Kredi Garanti Fonu (KGF) kefaleti ile kalan %15’lik kısım ise ilgili bankanın mevcut kredi politikası çerçevesinde şekillenecek.  


Nefes Kredisi dışındaki KOBİ kredisi ürünlerinin başvuru süreci ile ilgili bilgiye KOBİ kredisi başvuru ve onaylanma süreci yazımızdan ulaşabilirsiniz.Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu
Toplam Maliyet 1.029 TL
Toplam Faiz %1,47
Aylık Taksit 1.029 TL
Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et