HesapKurdu logo

Sis Farı Nedir?

Güncelleme: 19.01.2023
Yayımlama: 19.11.2018
Paylaş
İçindekiler

Sis farı, çoğunlukla tamponun alt kısmında ve genel olarak 55 watt aydınlatma gücü bulunan, sisli havalarda görüş uzaklığını sağlayarak görüntüyü daha net hale getiren farlardır.

Trafik Sigortası Teklifleri Kasko Sigortası Teklifleri

Sis Farı Ne İşe Yarar?

Sis farı, sis, yağmur, kar gibi kötü hava koşullarında yol yüzeyini, tabelaları, işaretleri ve yol çizgilerini daha net görmeye yarar. Bu hava koşullarında araba kullanmak zorunda kaldığınız zamanlarda, sis farı yere daha yakın bir noktada bulunduğundan yolu daha net görmenizi sağlayacaktır. Arka sis farları sisli havalarda görülmek, ön sis farları ise yolu ve karşıdan gelen araçları görmek içindir.

  • Sisli, yağmurlu ve karlı havalarda tüm farlar ile beraber sis farları da açık olmalıdır. Kötü havalarda sis farını kullanmak, size güvenli ve rahat bir sürüş sağlayacaktır. Sisli havalarda daha güvenli yolculuk yapmanızı sağlayacak bazı püf noktalar vardır. Bunlar;
  • Yağmur ve sis yolu kayganlaştırır. Kayganlaşan yol kazaya sebebiyet verir. Sürücü bunun farkında olarak yola çıkmalısınız.
  • Sisli, yağmurlu ve karlı havalarda araba kullanmak, direksiyon hakimiyetini sağlamak biraz daha zor bir hal alabilir. Bunu biraz olsun kolaylaştırmak ve olası bir kazayı engellemek için muhakkak sis farlarını kullanmalısınız.
  • Kötü havalarda yol işaretlerini takip etmeniz oldukça önemlidir. Zaten azalan görüş gücü, yol işaretlerini takip etmediğiniz sürece güvenli sürüşünüzü tehlikeye atacaktır.
  • Olması gereken takip mesafesi sisli havalarda değişir çünkü, sis yolu kayganlaştırdığından aracı durdurmanız biraz daha zor bir hal alır. Bu yüzden sisli havalarda araç kullanırken önünüzdeki araçla mesafeyi biraz daha açmalısınız ki, ani bir fren durumunda kazaya sebebiyet vermeyin.
Sis Farı Nedir?

Sis Farı Nasıl Olmalı?

Sis farı sarı ile turuncu renk arasında bir renk olmalıdır, çünkü beyaz sis farı karşıdan gelen araç sürücüsünün gözünü alır ve yapması gereken işi yapmaz. Beyaz sis farı sisin ve yağmurun parlamasına neden olur. Parlama gözünüzün önünde büyük bir beyaz perde varmış hissi yaratır. Bu da sağlıklı bir sürüş gerçekleştirmenizi imkânsız kılar. Çoğu araçta beyaz sis farı bulunsa da başta da belirttiğimiz gibi, sis farı işlevsellik açısından kesinlikle sarı ile turuncu arasında bir renk olmalıdır. Kötü hava koşullarında yol aydınlatmasının daha kaliteli olması için, sis farı araçların yere en yakın noktasına monte edilmelidir.

Sis Farı Ne Zaman Açılır?

Sis farı, yağmurlu ve sisli havalarda açılmalıdır. Bu farlar kısa bir mesafeyi aydınlattığı için kötü hava koşulları dışında açılması doğru olmaz, çünkü yararlı bir aydınlatma sağlamaz. Gereksiz yakılan sis farları karşıdan ya da arka taraftan gelen sürücüleri zor durumda bırakır. Çünkü sis farının ışığı normal hava koşulları için üretilmemiştir ve amacı dışında kullanıldığında bu ışık diğer sürücüleri rahatsız eder. Sis farının amacı, sisli havalarda yolu görmenizi kolaylaştırmak olsa da karlı ve yağmurlu havalarda da kullanılmasına izin verilmiştir.

Sis Farını Gereksiz Yakmanın Cezası Nedir?

Sis farını amacı dışında kullanmanın cezası 2023 itibari ile 436 TL olarak belirlenmiştir.  Eğer sis farını gereksiz şekilde yakmış ve ceza yemiş iseniz, 15 gün içinde ödeme yapmanız durumunda %25 indirim uygulanacak ve cezanız 327 TL’ye düşürülecektir. Ayrıca sis farını gereksiz yere yakmanız durumunda para cezası ile beraber 15 ceza puanı da alırsınız. 

Aracınıza ait herhangi bir ceza olup olmadığını nasıl sorgulayacağınızı plakadan ceza sorgulama sayfamızdan öğrenin.

“Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com‘a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orijinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür.”

Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Yazara Soru Sor
Hesapkurdu logo

Copyright © 2023 BHL Turkey Teknoloji A.Ş.
Tüm Hakları Saklıdır.
Sigorta aracısı Koalay.com, Hesapkurdu.com iştirakidir.
Merdivenköy Mah. Bora Sok. Nidakule
Göztepe Blok No:1-3 İç Kap No:58/61
Kadıköy/İSTANBUL
MERSİS Numarası: 0577050290800014
0(216) 570 0707 bilgi@hesapkurdu.com

Sosyal Medyadan Bizi Takip Edebilirsiniz

FacebookMediumTwitter InstagramLinkedInYoutube

Hesapkurdu.com anlaşmalı olduğu bankalarla “Destek Hizmet Kuruluşu” olarak çalışmaktadır. Sunulan destek hizmeti BDDK’nın 05.11.2011 tarihli yönetmeliğine göre denetlenmektedir.