HesapKurdu logo

Park Sensörü Nedir?

Güncelleme: 05.04.2023
Yayımlama: 22.11.2018
Paylaş
İçindekiler

Park sensörü, aracınızı park edeceğiniz sırada aracın etrafında bulunan nesnelerin araca uzaklığını algılayarak şoförü sinyal sesiyle uyaran bir cihazdır.

Park Sensörü Önemli Mi?

Güvenlik ve konfor bakımından büyük role sahip olan park sensörü, aracınızın park esnasında hasar almasına engel olur. Aracın etrafında bulunan ve sizin göremediğiniz nesneleri dahi algılayarak sizi sinyal sesiyle uyaran bir cihaza önemsiz demek pek de doğru olmaz. Sunduğu bu konforun yanında, yakıt tüketiminizi ve park sırasında geçirdiğiniz vakti biraz daha azaltır. Park sensörü, aracını park ederken sorun yaşayanlar için ise oldukça işe yarayan bir aksamdır.

Park Sensörü Nasıl Çalışır?

Elektromanyetik ve ultrasonik olmak üzere iki çeşit park sensörü bulunur. Elektromanyetik park sensörü, meydana getirdiği manyetik alan içine giren nesneleri algılayıp ses bildirimi yapar. Ultrasonik park sensörü ise yaydığı ses sinyallerinin yine kendisine dönme aralığı sayesinde çevrede bulunan nesneleri algılar.

Araç ile yaklaşılan nesne arasında bir metre temas mesafesi kaldığı anda park sensörü devreye girerek şoförü sinyal sesiyle uyarır. Aracın temas edeceği nesne ile arasında bulunan mesafe azaldıkça duyulan sinyal sesi aralığı da kısalır. Durmanız gereken noktada ise sinyal sesi sürekli ve aralıksız uyarı verir. Eğer sinyal sesi sabit olarak duyulmaya başlandıysa araç ile nesne arasında yaklaşık olarak 25- 30 cm’lik bir mesafe kalmış anlamına gelir.

Park Sensörü Sonradan Takılabilir mi?

Park sensörü pek çok yeni araba modelinde fabrika çıkışında bulunur. Eski model araçlarda ise sonradan monte edilebilir. Eğer bir araca sonradan park sensörü monte edilecekse dikkat edilmesi gereken birkaç önemli nokta bulunuyor. Bunlar; araca uygun park sensörü almak ve bu park sensörünü doğru şekilde monte etmektir.

Park Sensörü Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Park sensörleri araçların gözleri olarak tabir edilse de kimi durumlarda algılanmayan cisimler de olabilir. Örneğin, dik durumda olan bir tabelayı ince yapısından dolayı park sensörü her zaman algılayamayabilir. Bu durum da direğe çarpmanıza sebep olabilir. 
  • Aracı park etmeden önce park edilecek noktanın araç için uygunluğunu kontrol etmekte fayda vardır. Aracı park ederken aracın arkasından geçen yayalar, taşıtlar veya hayvanlar olabilir. Her ne kadar park sensörü uyarı verecek olsa da tedbiri elden bırakmamakta fayda var.
  • Yaz ve kış aylarında sorunsuz şekilde çalışan park sensörlerinin hatasız çalışmasını sürdürebilmesi için temiz tutulmasına özen gösterilmelidir. Park sensöründe kir birikmesi nesneleri algılayamamasına sebep olabilir.

“Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com‘a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orijinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür.”

Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Yazara Soru Sor
Hesapkurdu logo

Copyright © 2023 BHL Turkey Teknoloji A.Ş.
Tüm Hakları Saklıdır.
Sigorta aracısı Koalay.com, Hesapkurdu.com iştirakidir.
Merdivenköy Mah. Bora Sok. Nidakule
Göztepe Blok No:1-3 İç Kap No:58/61
Kadıköy/İSTANBUL
MERSİS Numarası: 0577050290800014
0(216) 570 0707 bilgi@hesapkurdu.com

Sosyal Medyadan Bizi Takip Edebilirsiniz

FacebookMediumTwitter InstagramLinkedInYoutube

Hesapkurdu.com anlaşmalı olduğu bankalarla “Destek Hizmet Kuruluşu” olarak çalışmaktadır. Sunulan destek hizmeti BDDK’nın 05.11.2011 tarihli yönetmeliğine göre denetlenmektedir.