Kasko Sigortalarını Karşılaştır

Motosiklet Kaskosu

Güncelleme: 14.02.2018
Motosiklet Kaskosu

TÜİK 2016 Şubat ayı verilerine göre ülkemizde trafiğe kayıtlı araç sayısı 20 milyon civarındandır. Bu araçların %14,6’sı yani yaklaşık 2,9 milyon adedi motosiklet statüsünde kayıtlı durumdadır. Aslında ülkemizde tahminlerden daha fazla kullanılan ve ilerleyen tarihlerde daha da fazla kullanılacağı öngörülen motosikletler için, kasko sigortası önemli bir konu olarak karşımıza çıkıyor.


Motosikletiniz için 1dk. içinde trafik sigortası teklifi almak için trafik sigortası hesaplama, kasko sigortası teklifi almanız için ise kasko fiyatları sayfamızı ziyaret edin.


Her Motosiklet İçin Kasko Sigortası Yapılıyor mu?

Nadir olarak karşılaşılan istisnalar hariç, evet bütün motosikletlere aynı otomobillerde olduğu gibi çeşitli kapsamlarda kasko sigortası yapılıyor. Ancak, her sigorta şirketi motosikletlere kasko yapmayabiliyor ya da sadece belirli ölçütlere sahip motosikletleri tercih edebiliyor. Ama buna rağmen her motosiklet için sayıları şimdilik azda olsa kasko sigortası yapan sigorta şirketleri mevcuttur.

Motosiklet Kasko Sigortası Prim Ücretleri Ne Kadar?

Trafik ve kasko sigortalarında prim ücreti belirlenmesinde serbest usul uygulanmaktadır. Yani alt ve üst sınırı olmadan sigorta şirketleri istedikleri şekilde ücret belirleyebiliyor. Her sigorta şirketinde değişiklik olmakla birlikte, genel olarak motosikletin bulunduğu il, sahibinin ve motosikletin yaşı, sahibinin kaza geçmişi, motosiklet modeline bakılarak prim bedelleri belirlenmektedir.

Otomobil Kaskosu ile Motosiklet Kaskosu Fiyat Farklılığı

Motosiklet kaskosu yaptırmak isteyen kişilerin düşmüş oldukları bir yanılgıda, otomobil kasko fiyatları ile motosiklet kasko fiyatlarını kıyaslamaktır. Bu tarz bir kıyaslama işlemi ile motosiklet kasko fiyatlarının yüksek olduğu kanısına varmak, yanlış bir değerlendirme olacaktır. Çünkü motosikletin kaza riski ve bu riskin sonucunda bedeni yaralanmaların değerlendirmeleri, otomobillere göre çok farklı olmaktadır. 

Motosiklet Kasko Sigortası Kapsamı 

Motosiklet sigortası kapsamı yapılan kasko sigortası poliçesine göre bazı değişiklikler göstermekle birlikte, temel olarak aşağıdaki durumları kapsamaktadır:

  • Motosiklet park veya hareket halinde iken meydana gelebilecek kazalar sonucu maddi hasarlar,
  • Motosikletin çalınması veya yanması,

(Not: Bazı kasko şirketleri park halinde motosikletin başına gelecek zararlara karşı, kapalı garaj şartı sunabiliyor. Kapalı garaj dışında motosikletin park halinde başına gelecek zararları karşılamıyor.) 

40.000 TL 48 ay vade için en uygun taşıt kredisi faiz oranları:

Banka Kredileri Faiz Oranı Aylık Taksit
Kuveyt Türk Taşıt Kredisi Başvurusu %1,95 1.396 TL
Vakıfbank Taşıt Kredisi Başvurusu %2,08 1.439 TL
Ziraat Bankası Taşıt Kredisi Başvurusu %2,19 1.476 TL
40.000 TL Taşıt Kredisi İçin Tüm Bankaları Listele

Motosiklet Kasko Sigortasının Kapsam Dışı Kaldığı Durum

Motosiklet sahibi kazanın gerçekleşmesine kasten sebebiyet verir veya zarar miktarını kasten arttırıcı eylemlerde bulunur ve sigorta şirketi de bunu kesin olarak kanıtlarsa, hak edilen tazminat ödemesini yapmayabilir. Ancak, sigorta şirketi her durumda bunu kanıtlamakla yükümlüdür.

Kasko genel şartları ve tazminat hesaplaması hakkında daha detaylı bilgi için tıklayın »

Motosiklet Kaskosu Yurtdışında Geçerli mi?

Motosiklet kasko poliçenizde yer alması durumda, yurtdışında yaşanan kazalar içinde geçerlidir. Eğer kaskonuzda yer almıyorsa, belirli bir ücret karşılığında sigorta poliçenize ekleme şansınız mevcuttur. 

"Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com'a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orjinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür."

Makaleyi faydalı buldunuz mu?

2,9 Puan