Motosiklet Kaskosu

Güncelleme: 24.05.2019

TÜİK 2018 Mayıs ayı verilerine göre ülkemizde trafiğe kayıtlı araç sayısı 22 milyon 645 bin civarındandır. Bu araçların %13,9’u yani yaklaşık 3,7 milyon adedi motosiklet statüsünde kayıtlı durumdadır. Aslında ülkemizde tahminlerden daha fazla kullanılan ve ilerleyen tarihlerde daha da fazla kullanılacağı öngörülen motosikletler için kasko sigortası önemli bir konu olarak karşımıza çıkıyor.

Her Motosiklet İçin Kasko Sigortası Yapılıyor mu?

Bazı istisnalar hariç, evet bütün motosikletlere aynı otomobillerde olduğu gibi çeşitli kapsamlarda kasko sigortası yapılıyor. Ancak, her sigorta şirketi motosikletlere kasko yapmayabiliyor ya da sadece belirli ölçütlere sahip motosikletleri tercih edebiliyor. Ama buna rağmen her motosiklet için sayıları şimdilik az da olsa kasko sigortası yapan sigorta şirketleri mevcuttur.

Motosiklet Kasko Sigortası Prim Ücretleri Ne Kadar?

Kasko sigortalarında prim ücreti belirlenmesinde trafik sigortasında olduğu gibi tavan fiyat yoktur. Bunun yerine serbest usul bir fiyat politikası uygulanmaktadır. Yani alt ve üst sınırı olmadan sigorta şirketleri istedikleri şekilde ücret belirleyebilir.

Her sigorta şirketinde değişiklik olmakla birlikte, genel olarak;

  • Motosikletin bulunduğu il,
  • Sahibinin ve motosikletin yaşı,
  • Sahibinin kaza geçmişi,
  • Motosiklet modeli

gibi kriterlere bakılarak prim bedelleri belirlenmektedir.

Motosiklet kredisi ile ilgili bilgi alın.

Motosiklet Kaskosu Yapan Sigorta Şirketleri

Yazımızdan daha önce de belirttiğimiz gibi her sigorta şirketi motosiklet kaskosu yapmamakta. Motosiklet kaskosu yapan şirketleri aşağıdaki tablomuzdan indeleyebilirsiniz.

Sigorta ŞirketiÜrün Adı
Groupama SigortaMoto Kask'O
Unico SigortaMotosiklet Kasko
HDI SigortaKaskoMoto
MRT SigortaMotoKaskom


Otomobil Kaskosu ile Motosiklet Kaskosu Fiyat Farklılığı

Motosiklet kaskosu yaptırmak isteyen kişilerin düşmüş oldukları bir yanılgı da, otomobil kasko fiyatları ile motosiklet kasko fiyatlarını kıyaslamaktır. Bu tarz bir kıyaslama işlemi ile motosiklet kasko fiyatlarının yüksek olduğu kanısına varmak yanlış bir değerlendirme olacaktır. Çünkü motosikletin kaza riski ve bu riskin sonucunda bedeni yaralanmaların değerlendirmeleri, otomobillere göre çok farklı olmaktadır. 

Motosiklet Kasko Sigortası Kapsamı 

Motosiklet sigortası kapsamı, yapılan kasko sigortası poliçesine göre bazı değişiklikler göstermekle birlikte, temel olarak aşağıdaki durumları kapsamaktadır:

  • Motosiklet park veya hareket halinde iken meydana gelebilecek kazalar sonucu maddi hasarlar,
  • Motosikletin çalınması veya yanması,

(Not: Bazı kasko şirketleri park halinde motosikletin başına gelecek zararlara karşı, kapalı garaj şartı sunabiliyor. Kapalı garaj dışında motosikletin park halinde başına gelecek zararları karşılamıyor.) 

40.000 TL 60 ay vade için en uygun taşıt kredisi faiz oranları:

Toplam Maliyet88.045 TL
Faiz Oranı%2,55
Aylık Taksit1.464 TL
Toplam Maliyet88.269 TL
Faiz Oranı%2,56
Aylık Taksit1.468 TL
Toplam Maliyet88.494 TL
Faiz Oranı%2,57
Aylık Taksit1.471 TL

Tüm Taşıt Kredisi Faizlerini Listele

Motosiklet Kasko Sigortasının Kapsam Dışı Kaldığı Durum

Motosiklet sahibi kazanın gerçekleşmesine kasten sebebiyet verir veya zarar miktarını kasten arttırıcı eylemlerde bulunur ve sigorta şirketi de bunu kesin olarak kanıtlarsa, hak edilen tazminat ödemesini yapmayabilir. Ancak, sigorta şirketi her durumda bunu kanıtlamakla yükümlüdür.

Kasko genel şartları ve tazminat hesaplaması  hakkında daha detaylı bilgi için ilgili sayfayı ziyaret edin.

Motosiklet Kaskosu Yurtdışında Geçerli mi?

Motosiklet kasko poliçenizde yer alması durumda, yurtdışında yaşanan kazalar için de kaskonuz geçerlidir. Eğer poliçe kapsamında yer almıyorsa, belirli bir ücret karşılığında sigorta poliçenize ekletme şansınız mevcuttur. 

Kredi ile Motosiklet Alırken Kasko Yaptırılmalı mı?

Bilindiği gibi motosikletlerin, otomobillere oranla kaza, çalınma gibi riskleri daha fazladır. Bu nedenle de kasko primleri otomobillere göre biraz fazla çıkabilmektedir. Ancak unutulmaması gereken şey herhangi bir kaza, çalınma, park halinde iken meydana gelebilecek maddi hasarlar kasko tarafından karşılandığıdır. Bu nedenle kredi kullanırken motosiklete kasko yaptırmak son derece önemlidir ve tavsiye edilir.

Kredi ile motosiklet almayı düşünüyorsanız detaylı bilgiye ulaşmak için Motosiklet Kredisi sayfasını ziyaret edin.