HesapKurdu logo

Kış Lastiği Uygulaması

Güncelleme: 19.01.2023
Yayımlama: 19.11.2018
Paylaş
İçindekiler

Kış Lastiği Zorunlu mu?

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından şehirler arası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için 1 Aralık ve 1 Nisan tarihleri arasında kış lastiğinin kullanımını zorunlu kılmıştır.

Kasko Sigortası TeklifleriTrafik Sigortası Teklifleri

Kış Lastiği Takmama Cezası Nedir?

Eğer kış lastiği zorunlu tutulan araçlar belirtilen tarihte hala lastiklerini değiştirmemiş ise, trafik denetimine yakalanma durumunda 625 TL para cezası kesilir.

Kış Lastiği Ne Zaman Takılır?

Hava sıcaklığı 7 derecenin altına düşüp, yağmurlu ve karlı havaların başlamasıyla birlikte kış lastiğine geçmek zorunludur. Bu tarih de 1 Aralık olarak belirlenmiştir. Ancak havanın daha erken soğuduğu, kar ve yağmur yağışını daha erken alan illerimizde yaşayan kişiler, kış lastiklerini daha erken tarihte taktırabilirler. Sis farı hakkında detaylı bilgi almak için sis farı nedir sayfamızı ziyaret edin. 

Kış Lastiğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Lastikler aracın yol ile temasını sağlar. Güvenli bir sürüş için lastiklerin yol ile uyumlu olması oldukça önemlidir. Sıcak havalarda kullanılan lastikler, 7 derecenin altındaki havalarda sertleşir ve bu da lastiklerin yol tutuş gücünü azaltır. Bundan dolayı belirlenen tarihte kış lastiğine geçmek gerekir. 

Kış lastiklerinizi alırken dikkat etmeniz gereken birkaç unsur vardır. Bunlar:

  • Lastiklerin kenarındaki dağ ambleminin içinde kar simgesi olmalıdır.
  • Yeni takılacak olan lastiklerin aynı model olması gerekmektedir. Aksi takdirde sağa-sola çekme durumları yaşanabilir, bu da trafikte kaza yapmanıza neden olabilir.  
  • Kış lastiklerinin diş derinliğinin 3 mm’nin altında olmaması gerekir. Eğer diş derinliği 3 mm’nin altında olur ise, buzlu ve ıslak zeminde tekerleğin çekiş gücü düşer. Bu da yolculuğunuzun riskli geçmesine neden olarak kazaya sebebiyet verebilir.
  • Kış lastiklerinizin aracınız ile uyumlu olması gerekir. Aracınıza büyük ya da küçük gelecek olan lastikler, yol tutuşunu azaltır bu da kızaklanmaya neden olur. 
  • Kış lastiklerini alırken fiyatına, yakıt tüketimine ve kabin iç sesine özellikle dikkat etmeniz gerekir. Çünkü kış lastikleri yakıt tüketimini ve kabin iç sesini arttırır. 
  • Kış lastiklerinizi taktırırken aracınızın balans ayarlarını da yaptırmanız gerekir. 

Kasko sigortası lastik hasarlarını karşılar mı öğrenmek için kasko lastik hasarlarını karşılar mı sayfamızdan bilgi edinin.

Kış Lastiği Uygulaması

Kış Lastiği Özellikleri Nelerdir?

Kış lastiklerini diğer lastiklerden ayıran birkaç özelliği vardır.  Bunlar;

  • Sırt kauçuğu
  • Diş derinliği
  • Sırt desenleri
  • Keskin uçlar

Sırt Kauçuğu

Soğuk havalarda yaz lastiklerini kullanmaya devam ederseniz, kauçuk sırtı sertleşir ve yeterince çekiş sağlamaz. Bu da kaza yapmanıza neden olur. Kış lastiklerinin sırtındaki kauçuk esnekliğini koruyacak şekilde tasarlanmıştır ve bu da kaygan zeminde yol tutuşunu kolaylaştırır.

Diş Derinliği

Kış lastikleri yaz lastiklerine göre daha derin dişlere sahiptir. Bu da karın lastikte birikmesini engelleyerek daha iyi bir yol tutuşu sağlar.

Sırt Desenleri

Kış lastiklerinin sırt desenleri kar suyunu ve suyu dışarı atacak şekilde yapılmıştır. Su lastiklerin içinde birikmez, dışarı atılır ve böylece çekiş gücünün de yol tutuş gücünün de performansı artmış olur. 

Keskin Uçlar

Kış lastikleri daha fazla girinti ve daha keskin uçlara sahiptir. Lastiklerinin üzerinde binlerce küçük yarık bulunur. Bu yarıklarda buzda tutuş gücünü arttırır.

Kış Lastiği Ne Zaman Çıkarılır?

1 Nisan itibari ile kış lastiklerinizi çıkartıp yaz lastiklerinizi takmanız gerekir. Bu tarih en geç mayıs ayına kadar uzatılabilir. Zaten bahar ve yaz aylarında da kış lastiklerinizi kullanmaya devam ederseniz lastikleriniz zarar görür. Çıkardığınız kış lastiklerinizi dikey bir şekilde kuru ve serin bir yerde bir sonraki sene kullanmak üzere saklayabilirsiniz. Ancak kullanım süresi 5 seneyi geçmiş lastikler işlevini yitirdiğinden daha fazla kullanılmamalıdır.

“Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com‘a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orijinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür.”

Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Yazara Soru Sor
Hesapkurdu logo

Copyright © 2023 BHL Turkey Teknoloji A.Ş.
Tüm Hakları Saklıdır.
Sigorta aracısı Koalay.com, Hesapkurdu.com iştirakidir.
Merdivenköy Mah. Bora Sok. Nidakule
Göztepe Blok No:1-3 İç Kap No:58/61
Kadıköy/İSTANBUL
MERSİS Numarası: 0577050290800014
0(216) 570 0707 bilgi@hesapkurdu.com

Sosyal Medyadan Bizi Takip Edebilirsiniz

FacebookMediumTwitter InstagramLinkedInYoutube

Hesapkurdu.com anlaşmalı olduğu bankalarla “Destek Hizmet Kuruluşu” olarak çalışmaktadır. Sunulan destek hizmeti BDDK’nın 05.11.2011 tarihli yönetmeliğine göre denetlenmektedir.