Kasko Yapmak Mantıklı mı?

Güncelleme: 14.02.2018
Neden Kasko Sigortası Yaptırmalıyız?

Kasko yaptırmak mantıklı mı? Sadece kaza kapsamı düşünüldüğünde bazı kişiler mantıklı olmadığını ileri sürebilir. Ancak, kasko sigortası sadece araçların kaza anındaki hasarlarını değil, çalınma, yanma, terör olayları gibi kaza haricindeki diğer giderlerini de karşılamaktadır. Bundan dolayı yazımızın başında dile getirebileceğimiz, kasko sigortası yaptırmak kesinlikle mantıklıdır.


Trafik sigortası tekliflerinizi anından Trafik Sigortası sayfamızdan, aracınızın yasal değerini Araç Değer Listesi aracımızdan, kasko teklifinizi ise Kasko sayfamızdan alabilirsiniz. 


En Ufak Kaza Bile Çoğu Zaman Kasko Sigortasından Daha Pahalıya Geliyor

Özellikle yeni araçların kaportasından bir hasar olması veya bir parçanın kırılması durumunda, çoğunlukla bu ufak hasarlar bile kasko sigortasından daha pahalı olabiliyor. Özellikle büyük şehirlerde yaşayanların aktif trafikte kaza riskleri düşünüldüğünde, kasko sigortası çoğunlukla bir zorunluluk olarak karşımıza çıkıyor.

Manevi Tazminat Talepleri de Kasko Kapsamına Alınabiliyor

Trafik sigortasında manevi tazminat talepleri kapsam altına alınmamaktadır. Ancak kasko sigortası türüne göre manevi tazminat taleplerini de kapsam dâhiline almaktadır. Yani araç sürücüsünün karışmış olduğu kazadan dolayı, mahkemeler tarafında manevi tazminat ödemesine hükmedilirse, kasko sigortası poliçede belirlenen limitler dâhilinde manevi tazminat taleplerini karşılamaktadır. Ayrıca kasko sigortası ürün çeşitleri hakkında daha detaylı bilgi almak için Kasko Sigortası Ürün Çeşitleri Nelerdir? yazımıza bakabilirsiniz.

Aracın Kaza Yapması Durumda İkame Araç Alınabilir

Sigortalı aracın kasko teminatına dâhil olan bir kaza sonucu zarar görmesi halinde (çalınma hali hariç) makul tamir süresi için (genellikle en fazla 5 iş günü) ulaşım giderleri karşılanabiliyor ya da ikame bir araç veriliyor.

Ayrıca 10 yıllık araç maliyetinizi enflasyon oranları üzerinden hesaplamak için Otomobil Sahibi Olmanın Yıllık Maliyeti Hesaplama aracımızı kullanabilirsiniz.

İyi Şoförler Çok Uygun Tutarlara Kasko Sigortası Yaptırabiliyor

Kasko sigortası, kazası olmayan şoförlere çok fazla indirim yapmaktadır. Aşağıda yer alan tabloda detaylarını görebileceğiniz gibi ilk yıl bile kaza yapılmaması durumunda, %30 oranında belirlenen sigorta primi üzerinden indirim alınmaktadır. Hasarsızlık indiriminin yanından, kasko şirketleri özel olarak sadak indirimi veya benzeri adlar altında çeşitli indirimler yapmaktadır. 

Süre
Oran
İlk 12 aylık sigorta süresi sonundaki kazasız yenilemede
30%
İkinci 12 aylık sigorta süresi sonundaki kazasız yenilemede
40%
Üçüncü 12 aylık sigorta süresi sonundaki kazasız yenilemede
50%
Dördüncü 12 aylık sigorta süresi sonundaki kazasız yenilemede
60%