HesapKurdu logo

İsofix Nedir?

Güncelleme: 09.11.2022
Yayımlama: 19.10.2018
Paylaş
İçindekiler

İsofix, bebek oto koltuklarının araçlara montaj sistemidir. Üst seviye güvenlik sağladığı uluslararası yetkili kurumlar tarafından kabul edilmiştir.

İsofix Aracın Neresinde Bulunur?

İsofix, aracın arka koltuğunda sırt dayama ve oturma minderinin birleştiği nokta arasında yer alıyor.

Araç içinde bebeğin güvenliği ve rahatı için kullanılan eski tip bebek oto koltukları, birçok araçta emniyet kemeri ile bağlanıyordu. Fakat, emniyet kemeri ile bağlanan bebek oto koltuklarının çok da güvenli olmadığı ve yaşanılabilecek bir kaza sonuncunda bebek üzerine fazladan baskı uygulanmasına neden olacağı ön görülünce, isofix özelliğe sahip bebek oto koltukları tasarlandı. Yapılan araştırmalara göre emniyet kemeri ile entegre olan bebek koltuklarının %52’sinin yanlış şekilde kullanıldığı ortaya çıktı. İsofix özellikli oto bebek koltuklarında ise doğru kullanım oranı benzer bir araştırmada %92 olarak belirlendi.

Araç muayenesi ile ilgili ayrıntılı bilgi için ilgili sayfamızı ziyaret edin.

İsofix Nedir?

İsofix Hangi Araçlarda Bulunur?

2006 sonrasında piyasaya sürülen araçların büyük bir kısmı, isofix özelliği bulunan bebek oto koltukları ile uyumludur. 2013’ten sonra üretilen tüm araçlarda ise isofix bulunması için zorunluluk getirildi. Bir aracın isofix uyumlu olup olmadığını, aracın kullanma kılavuzuna bakarak ya da arka koltuk çevresinde isofix logosunun bulunup bulunmadığını kontrol ederek öğrenebilirsiniz.

Bir araştırmaya göre Avrupa bulunan araçların %60’ından fazlasının isofix özellikli bebek koltukları ile uyumlu olduğu tespit edilmiştir.

Aracınıza ait hasar ve ceza bilgilerini sorgulamak için plakadan hasar kaydı sorgulama sayfamızı ziyaret edin.

İsofix Nasıl Bağlanır?

Oto güvenlik koltuğunun doğru bir biçimde bağlanmasının oldukça önemli olduğu biliniyor. Bunun için aşağıda belirtilen adımları izlemeniz size yardımcı olacaktır:

  • Bebek oto koltuğunun bazasında yer alan isofix bağlantılarını dışarıya doğru çekin. Bu bağlantılar genel olarak sarı renkte oluyor.
  • Bebek oto koltuğunu arka koltuğa yerleştirin.
  • Bebek oto koltuğunu, araç koltuğunun arka tarafına doğru iyice bastırarak isofix sabitleme noktalarına takın. Bebek oto koltuğunu doğru şekilde taktığınızda takdirde net şekilde bir 'klik' sesi duyuluyor.
  • Bebek oto koltuğunu doğru şekilde bağlandığınızdan emin olmak için gösterge ışığına bakın.

Aracınızda Neden İsofix Bebek Koltuğunu Tercih Etmelisiniz?

  • İsofix oto bebek koltuklarını hatalı takmak, emniyet kemerine takılanlara göre çok daha zor oluyor.
  • Bu tipteki oto bebek koltukları araç ile tam uyum sağlıyor. Bundan dolayı olası bir kaza ya da ani fren durumunda çocuk üzerinde çok daha az bir yük uygulanıyor.
  • Bebek koltuğunu araca doğru olarak takıp takmadığınızı gösteren testler bulunuyor. Böylelikle bebek koltuğunu hatalı takma riskiniz en aza iniyor.

“Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com‘a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orijinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür.”

Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Yazara Soru Sor

Adres: İçerenköy Mah., Değirmen Yolu Cad. Nuh Plaza 37/2 34752 Ataşehir/İstanbul
MERSİS Numarası: 0577050290800014
Tel: 0(216) 570-0707 E-posta: bilgi@hesapkurdu.com

Hesapkurdu logo

Copyright © 2021 - Konut Kredisi Com Tr Dan. A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.