HesapKurdu logo

Araç Modifiyesi

Güncelleme: 05.04.2023
Yayımlama: 09.11.2018
Paylaş
İçindekiler

Modifiye Nedir?

Modifiye; değiştirmek, kişiselleştirmek, farklılaştırmak manasına gelmektedir. Genel olarak anlamına bakıldığında ise, orjinalliğini yitirmek anlamına da gelmektedir. Fakat günümüzde modifiye kelimesi daha çok motorlu araçlar üzerinde kullanılmaktadır ve belirli standartlar ölçüsünde modifiye yapılmasına izin verilmektedir.

Araba Nasıl Modifiye Edilir?

İki çeşit modifiye vardır. İlki dış modifiye, ikincisi ise iç modifiyedir. Ülkemizde aracını modifiye ederek kullanmak isteyen ve bunu hobi edinen kişiler çok fazla olduğu için modifiye sektörü oldukça yaygınlaşmıştır. Aracının motor gücünde değişiklik yapmak veya dış görünümünde farklılık yapmak yasal sınırlamalar ölçüsünde oldukça kolaydır. Fakat bazı uygulamalara toplum sağlığını ve trafik güvenliğini tehdit ettiği için sınırlamalar getirilmiştir. Motorlu araçlarda izin verilerek yapılabilecek bazı modifiye uygulamalarını sizler için derledik. 

Trafik Sigortası Fiyatları Kasko Sigortası Fiyatları

Dış Modifiye

Cam filmi uygulaması

Ülkemizde son yıllarda düzenlenen cam filmi uygulamaları için Avrupa Birliği ülkelerindeki standartlar göz önüne alındı. Temelde bir aracın tüm camlarına cam filmi uygulanamaz fakat, ön yan camlara geçirgenlik oranı %70 olması ve arka yan ve arka cam için ise içerisi görünecek şekilde olması dahilinde cam filmi uygulamasını aracınız için yaptırabilirsiniz. Bu standartlara uymayan araçlara cezai işlem uygulanacak ve trafik muayenelerinden geçmesi engellenecektir.

Far Değiştirme Uygulaması

Hem görmek hem de görünüm açısından modifiye tutkunlarının en çok tercih ettiği modifiye uygulamalarından biri de far değiştirme uygulamasıdır. Far uygulamalarında çeşitli aydınlatmalar kullanılmaktadır.

  • İlk olarak sıklıkla kullanılan far çeşidi Xenon farlardır. Xenon farlar, içinde fazla ve yüksek miktarda xenon gazı bulunan aydınlatmalardır. Diğer farlara oranla kısa mesafede çok fazla beyaz ışık yaymaktadırlar ve düşük güç ile çalışırlar. Ancak geceleri çok fazla ışık yaydığından dolayı karşıdan gelen sürücüler için göz kamaştırması sorunu ortaya çıkartabilmektedir. 
  • Bir diğer aydınlatma şekli Halojen farlardır. Ülkemizde en yaygın olarak kullanılan ve otomobil firmalarının da sık tercih ettiği far çeşididir. Bunun sebebi, basit ve uygun maliyetli olmasıdır. Uygun maliyetli olmasının yanı sıra uzun ömürlü ve çoğu araç modeline uygun olmaktadırlar. Bunların yanı sıra enerji tüketimi ve ışık vermesinin yanı sıra ısı vermesi gibi eksi yönleri de mevcuttur. 
  • Görünüm açısından modifiye tutkunlarının sevdiği farlardan bir diğeri ise Led farlar. Aydınlatma açısından Xenon ve Halojen farlar arasında kalmış olsa bile Led farlarda tasarım açısından oldukça tercih edilmektedirler. Xenon farlara oranla daha sıcak bir renk tonuna sahiptir ve halojenlere oranla daha iyi aydınlatma performansı göstermektedirler.

Araç Renk Değişikliği İçin Film Uygulaması 

Aracını dış etkenlerden korumak, mat görünümde olmasını sağlamak veya araç üretim firmalarının kataloglarında olmayan renklere sahip olması için yapılan bir diğer modifiye uygulaması tüm otomobili film kaplatmaktır. Ancak burada dikkat edilmesi gereken nokta bu işlemi güvenilir yerlerde yaptırmaktır. Kaplama yaparken aracınızdan parçalar sökülebilir, aracınızın bazı yerleri çizilebilir. Ayrıca kaplama yapılan malzeme de son derece önemli olup sağlığa zararlı olmamalıdır. Araç üzerinde yapılan kaplama uygulaması ruhsata mutlaka işlenmelidir.

Jantlar ve Lastikler

Dış modifiye olarak yaptırabileceğiniz bir diğer değişiklik ise jantlar ve lastiklerdir. Aracınıza estetik görüntüyü kaliteli jantlar ve lastiklerle sağlayabilirsiniz. Fakat görüntü açısından olduğu kadar can güvenliği açısından da jantlar ve lastikler oldukça önemlidir. Fren sistemiyle, yakıt ve performansla birlikte çalışan jantlar araçlar için önemli bir konudur.

Spoiler (Rüzgarlık)

Spoilerin genel amacı, aracı rüzgâr direncine karşı durdurarak arabanın yol tutuşunda olumlu etki yapmak, yüksek hızda giden bir aracın yolda dengeli kalmasını sağlamak, bir anlamda fren etkisi yapmaktır. Görüntü açısından oldukça estetik veren spoiler, sağladığı faydalardan dolayı da modifiyede oldukça sık kullanılmaktadır. Spoiler alırken mutlaka aracınıza en uygun olanı almalısınız. Aksi takdirde istediğiniz etkiyi vermeyecektir.

Spor Amortisörler

Yere yakın araçlar modifiye tutkunları tarafından daha çok tercih edilmektedir. Bunun sebebi yere yakın duran araçlar estetik açısından oldukça beğenilmesi ve spor görüntüye sahip olmasıdır. Bunun yanı sıra spor amortisörler yol tutuşu sağlar, kesik virajlarda savrulmayı engeller.

Ses Sistemi Uygulaması

Araç ses sistemleri temel ünite, amfi, subwoofer ve tweeter gibi bileşenlerden oluşmaktadır. Modifiye etmek istediğiniz aracınıza son teknolojiyle donatılmış temel ünite taktırabilir, aracınızın hoparlörlerini subwoofer yardımıyla güçlendirebilir ve en iyi ses sistemine sahip olabilirsiniz. 

En sık rastlanan araç arızaları nelerdir öğrenmek için ilgili sayfamızı ziyaret edin.

İç Modifiye

Chip Tuning

Chip tuning uygulaması sayesinde, turbo araçlarda ve dizel motorlarda yakıt tüketiminden fedakârlık vererek aracınızın beygir gücünü artırarak güç artımını sağlar. Bu uygulamanın geri dönüşü olmamaktadır. Chip tuning yaptırmanız için aracınızın beyni yeniden programlanmaya veya yeni bir beyin takılmaya elverişli olmalıdır.

Egzoz ve Hava Filtresi

Hava filtresi motora gidecek olan havanın soğutulmasını ve temiz hava akşını sağlamaktadır. Üç çeşit hava filtresi vardır; Bolt-On açık filtre, Kutu içi hava filtresi, Açık hava filtresi. Egzoz ise, yakıtın dışarıya atılmasını sağlayan parçadır. Her iki parça da modifiye açısından estetik görüntü düşünülse de çevreye duyarlılık ve sağlık açısından da düşünülmelidir. Kuvvetli motor sesiyle bozuk egzoz sesi arasında oldukça fark vardır.

Blow-Off Valve

Turbo araçlarda kullanılan bir iç modifiye seçeneği olan blow-off valve, turbo sisteminin daha kısa sürede etkin olması ve turboyu daha sağlıklı bir şekilde çalıştırması için kullanılmaktadır. Ayrıca dışarıya verdiği ses diğer araçlara göre farklılık oluşturmaktadır. 

En Uygun Taşıt Kredisi Faiz Oranları:

Modifiyenin Yasal Sınırları Nelerdir?

Aracınızı modifiye edip trafikte kullanabilmeniz için bazı yasal sınırlamalar getirilmiştir. Örneğin cam filmi uygulamasında aracınızın tüm camları cam filmleriyle kaplanmamalıdır. Ön cama cam filmi uygulanamamasının nedenleri, güvenlik, tanına bilirlik ve trafik kameralarıdır. Sürücü görüş açısından geçirgenlik derecesi son derece önemlidir. 

Ayrıca sürücü görüşü engelleyecek veya bir kaza anında içindekiler için tehlikeli olabilecek süs, aksesuar ve eşya olan araçları kullananlarla, karayolunu kullananlar için tehlike yaratacak şekilde olan veya görüşü engelleyecek ve çevredekileri rahatsız edecek derecede duman veya gürültü çıkaran araçları kullanan sürücüler para cezası ile cezalandırılacaklardır.

Araç Muayenesi ile ilgili ayrıntılı bilgiye ilgili sayfamızdan ulaşın.

Modifiye İçin En Uygun Arabalar

Modifiye yaptırmak istediğiniz aracın aerodinamiğini, ağırlık dağılımını bozmamak için ülkemizde orijinal parçalarına kolaylıkla erişebilecek araçları tercih etmelisiniz. Ayrıca modifiye yaptırmak istediğiniz aracınızın turbo gücü de oldukça önemlidir. Ülkemizde en çok modifiye edilen araçların başında Tofaş ve Bmw marka araçlar gelmektedir. Bunun yanı sıra Honda marka araçlar hem motor hem görsellik açısından modifiye edilmeye en uygun araçlar içerinde yer almaktadır. 

“Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com‘a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orijinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür.”

Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Yazara Soru Sor
Hesapkurdu logo

Copyright © 2023 BHL Turkey Teknoloji A.Ş.
Tüm Hakları Saklıdır.
Sigorta aracısı Koalay.com, Hesapkurdu.com iştirakidir.
Merdivenköy Mah. Bora Sok. Nidakule
Göztepe Blok No:1-3 İç Kap No:58/61
Kadıköy/İSTANBUL
MERSİS Numarası: 0577050290800014
0(216) 570 0707 bilgi@hesapkurdu.com

Sosyal Medyadan Bizi Takip Edebilirsiniz

FacebookMediumTwitter InstagramLinkedInYoutube

Hesapkurdu.com anlaşmalı olduğu bankalarla “Destek Hizmet Kuruluşu” olarak çalışmaktadır. Sunulan destek hizmeti BDDK’nın 05.11.2011 tarihli yönetmeliğine göre denetlenmektedir.