Araç Camındaki Çatlaklara Müdahale Yöntemleri

Yayımlama: 01.02.2019 Güncelleme: 08.02.2021

Araba ile seyir halindeyken araçların tekerleri arasına sıkışan taşlar, aracın ön camına şiddetli bir biçimde çarparak ön camın çatlamasına sebep olabiliyor. Bazı zamanlarda taş ya da dışardan gelen darbelerin dışında da cam kendiliğinden çatlayabiliyor. Bunun nedeni ise; gerek mevsimsel gerekse yapısal özelliklerden kaynaklanabiliyor.

Artık, camda herhangi bir sebepten ötürü meydana gelen çatlaklar nedeni ile tüm camın değiştirilmesine gerek duyulmuyor. Çatlakların arasında meydana gelen havanın alınması ile bu boşluk solüsyonla dolduruluyor ve bunun ardından ışık dalgası ile kurutulup araç camında oluşan çatlaklar gideriliyor.

Çatlağa Ne Zaman Müdahale Edilmeli?

Herhangi bir sebepten dolayı meydana gelen çatlak, küçük ve tamir edilebilir derecede ise zarara anında müdahale edilmesinde yarar bulunuyor. Çünkü; taşlık bir yolda, sert dönüşlerde ya da aracın tekerleğinin çukura düşmesi ile küçük çatlaklar genişleyebiliyor. 

Aracın ön camında meydana gelebilecek bu tip çatlaklara tamirat veya değiştirme yoluyla hemen müdahale edilmesi gerekiyor olması, ön camın araçların yapısal bir parçasını oluşturuyor olmasından dolayı önem teşkil ediyor. Araç camındaki çatlağa anında müdahale edilmesinin bir diğer sebebi ise; çatlaktan aracın içine su sızma ihtimalinin bulunuyor olması olarak belirtiliyor.

Araç sigortası cam kırılmasını karşılar mı merak ediyorsanız konu ile ilgili yazımızı okuyun.

Hangi Durumlarda Çatlakların Tamir Edilmesi Yerine Cam Değişimi Yapılmalı?

Çatlakların tamir edilmesi yerine tüm camın değiştirilmesinin önerildiği durumlarda bulunuyor. Bu durumlar;

  • Camda üçten daha fazla çatlak bulunması,
  • Çatlağın camın köşesine düşen bir alanda yer alması,
  • Camın çok eski olması,
  • Camın özellikle kum ve tuzdan etkilenmiş olması (Bu durum, gece görüşünü oldukça etkiliyor.)

Aracı güvence altına olmasını sağlayan kasko sigortası, gerekli duyulan durumlarda camın değiştirilmesindeki masrafları da karşılıyor.

Araç Camındaki Çatlağın İlerlemesi Nasıl Engellenir?

Araç camında meydana gelen çatlağın giderilebilmesi için iki yöntem bulunuyor. Bunlardan ilki, elmas uçla çatlak veya darbe almış olan noktanın çevresini çizmek oluyor. Hoş bir görüntüsü olmayan bu yöntem, geçici bir çözüm sağlayabiliyor. Ancak, darbe ve aşırı ısı değişimleri yaşanması ile yine çatlak ilerleyebiliyor. Bir diğer yöntem ise; camın darbe alan bölümüne belli aralıklarla bir ya da iki damla şeffaf oje damlatmak oluyor. Bu yöntem, birkaç defa tekrarlandığında camdaki çatlağın içi doluyor ve büyümesinin önüne geçilmiş oluyor.

Periyodik araç bakımı hakkında detaylı bilgi edinin.

Araç Camında Oluşan Çatlağın Tamiri Mümkün mü?

Araç camında meydana gelen çatlakların tamiri %100 olmasa da kötü görüntünün önüne geçilerek, camdaki çatlağın biraz daha ilerlemesine engel olunuyor.

Araç camındaki çatlağa sürülen kimyasal bir madde ile meydana gelen çizik ve kırıklar büyük oranda gideriliyor. Böylelikle aracın orijinalliği de korunmuş oluyor. Cam değişimi için uzun bir süre gerekirken, cam tamiratı 20 ya da 25 dakika gibi bir sürede yapılıyor.

Trafik ve Kasko Yenileme Alarmı

Trafik ve kasko poliçelerinizin yenilemesi geldiğinde haberdar olmak ve en ucuz sigorta tekliflerini almak için bilgilerinizi girin.

Devam ederek üyelik sözleşmesini ve aydınlatma metnini okuyup kabul ettiğinizi onaylıyorsunuz.


Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et