Kasko Değer Hesaplama

23.09.2016 Güncelleme: 06.10.2016

Model Yılı
Markası
Modeli
Kasko değeri

Kasko Değeri, Türkiye Sigorta Birliği tarafından araçların marka, model ve üretim yıllarına göre, sıfır satış değerleri, web siteleri ve gazete ilanları temel alınarak oluşturulan ve sürekli olarak güncellenen bir değer listedir. 

Kasko değer listesi, sigorta şirketlerine bir referans olması için oluşturulmaktadır. Yani, sigorta şirketleri bu değer listesinde yer alan araç tutarlarını, zorunlu olarak kasko değer belirlemelerinde kullanmak zorunda değildir. Ancak, zorunluluk olmamasına rağmen çoğu sigorta şirketi, TSB’nin belirlemiş olduğu değerlerin aynısını veya çok yakın değerleri araç kasko bedeli olarak belirlemektedir.

"10 yıllık araç yakıt masrafınızı, benzin fiyatları ortalama artışına göre "Yıllık Yakıt Masrafı Hesaplama" aracımız üzerinden anında hesaplayabilirsiniz. "

Kasko Değer Listesinde Yer Alan Tutarlar Araçların İkinci El Satış Fiyatları mı?

Genel olarak kasko değer listesinde yer alan araç bedelleri, piyasanın biraz daha üzerindedir. Bunun nedenleri arasında, temel alınan araçların kazasının olmadığı, ortalamanın üzerinde bir kilometre yapmadığı varsayılması ile kurumsal ikinci el araç satan bayi fiyatlarının da dikkate alınmasını gösterebiliriz. Bundan dolayı, kasko değer listesinde yer alan fiyatlar, ikinci el satış fiyatları olarak düşünmek, çok doğru bir yaklaşım olmayacaktır.

Aracınızın Kasko Değer Listesinde Bulunmaması Durumunda

İstisna bir durumda olmakla birlikte, TSB’nin listesinde aracınızın model yılına göre değeri yer almayabilir. Aracın değerinin yer almaması ise genel olarak aracın ülkemizde çok fazla piyasasının olmaması veya yurt dışından özel olarak getirilmesinden kaynaklanmaktadır. Bu durumda olan araçların kasko değerleri, araç sahiplerinin talepleri de dikkate alınarak, muadili araçlara göre belirlenmektedir.


"Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com'a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orjinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür."

"Hata Bildir veya Yorum Yap"

Tüm Bankaların Kredi Teklifleri Bir Arada

Kredi Tutarı

Vade

Ev Arama Durumu

Kredi Tutarı

Vade

İhtiyaç Sebebi

Kredi Tutarı

Vade

Kredi Tipi