VPN Nedir, Nasıl Bağlanılır?

Güncelleme: 14.07.2022 Yayımlama: 13.07.2022 | Okuma Süresi: 2 dk.

VPN Nedir?

VPN (Virtual Private Network), Türkçe olarak sanal özel ağ anlamına gelir. Kişiyi olmadığı bir yerdeki ağa uzaktan bağlayabilmektedir.

Son zamanlarda internet kullanımının artmasıyla birlikte hem bireysel kullanıcılar hem de özellikle evden çalışanlar için VPN ihtiyaç haline gelmiştir.

En uygun internet paketleri için sayfamızı ziyaret edin.

VPN Neden Kullanılır?

Çalışanlar, şirketlerinin kendi yerel ağlarına VPN sayesinde bağlanabilmekte ve işlerini aksamadan ilerletebilmektedir. 

Bunun dışında; kablolu veya kablosuz bir ağa bağlanılıyorsa bu ağa bağlı diğer kişiler veya çevredeki herkes veri akışını görüntüleyebilir ve saldırı oluşturabilir. Bu noktada VPN, akan veriyi başka bir sunucu aracılığıyla çıkarttığı için güvenli bağlantı sağlar.

Bir diğer kullanım alanı da çalışanlarla birlikte diğer kişiler için de internetin yavaşladığı ya da girişte sorun yaşandığı durumlarda, farklı bir ağ kullanarak internete girişi sağlamaktır.

Uydu internet hakkında bilgi almak için sayfamızı ziyaret edin.

VPN Nasıl Çalışır?

VPN, kullanıcı ile dünyanın herhangi bir yerindeki sunucu arasında sanal özel bir bağlantı kurulmasını sağlar. Yani kullanıcı sanal özel bir sunucuya bağlanır, sunucu da kullanıcı yerine internete bağlanır. Bu bağlantı kullanıcı ve sunucu arasında şifreli ve özeldir. Dışardan bakıldığında görüntülenememektedir. 

VPN çözümleri, bilgisayar ya da telefona özelleşmiş bir ağ sürücüsü kurmaktadır. Bazı telefonlarda gömülü olarak da gelir. Kullanıcıya karşı ağdan bir IP numarası verir. Bu sayede izin verilen adreslere ulaşılabilmektedir.

VPN Nasıl Kullanılır?

Şirketlerde kullanılacak olan VPN’ler için sistem yöneticileri kurulumu gerçekleştirecektir. Kişisel kullanımlar için ise bir VPN hizmeti satın almak ve bilgisayar ya da telefona kurmak gerekir.

İOS ya da Android telefonlar için uygulama marketlerinde çeşitli VPN uygulamaları mevcuttur. Genellikler basit kurulumları yapıldıktan sonra bağlanılmak istenen bölge seçilerek uygulama kullanılır.

VPN ile İzimi Kaybettirir miyim?

VPN hizmetlerinde, hizmet sağlayıcı tarafından kayıt tutulmaktadır. Yani gizlilik dışarıya karşıdır, VPN hizmeti aldığınız sağlayıcı sizi izleyebilir.

Şirket ağı üzerinden yapılacak erişimlerde sistem yönetim ekibi VPN üzerinden nerelere bağlanıldığını izleyebilir. Yani VPN izinizi kaybettirmez, erişimlerinizi güvenli hale getirir.

İnternet Arızası Durumunda Yapılması Gerekenler nelerdir bilgi almak için sayfamızı ziyaret edin.

VPN Ücretli mi?

Piyasada birçok VPN çözümü sunan firma mevcuttur. Aylık olarak ücretleri değişmektedir. Bilgisayar veya telefon uygulamalarında ücretsiz VPN hizmetleri de bulunur. Ancak ücretsiz VPN’lerde genellikle veri sınırı bulunur ve bağlantı bir süre sonra yavaşlar ya da tamamen durur.

VPN Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • VPN kullanırken VPN çözümünü kullandığınız yöneticinin güvenilir olması önemlidir. Çünkü dışardan görüntülenemiyor olsanız da VPN yöneticisi veri akışını izleyebilir ve günlük kaydedebilir. Herhangi bir VPN’e kaydolmadan önce günlük kaydetme politikaları incelenmelidir.
  • VPN kullanmak %100 güvenli olunduğu anlamına gelmemektedir. İndirilen dosyalara dikkat edilmelidir. Bazı VPN hizmetleri virüslere karşı koruyabilirler.
  • Eğer VPN hem mobil cihazda hem bilgisayarda kullanılacaksa her ikisi için uygulaması mevcut olan VPN’ler tercih edilmelidir. İkisine de ayrı ayrı ücret ödemek zorunda kalmamaya dikkat edilmelidir.

Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et