Sınırsız İnternet

Güncelleme: 05.11.2018

Sınırsız İnternet nedir?

Sınırsız internet, kullanımında herhangi bir üst limit olmayan ancak adil kullanım kotasının (AKK’nin) aşılması durumunda verilen internet hızında belirli bir oranda yavaşlama olan internet paketleri veya kampanyalarıdır. 

Öte yandan asıl sınırsız internet, hem internet kullanımında bir limit olmayan hem de adil kullanım kotası uygulanmayan internet paketlerdir. Şu anda bu internet paketleri nispeten biraz pahalı olsa da neredeyse tüm internet sağlayıcılarında bulunuyor.

Detaylı bilgi için İnternet Kampanyaları sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Sınırsız İnternet Kampanyaları

Sınırsız internet kampanyaları; internet sağlayıcıları tarafından, en iyi interneti en uygun fiyata almanızı sağlamak için oluşturulan kampanyalar olarak adlandırılıyor. Sınırsız internet kampanyalarının içeriğinde yalnızca internet hizmeti olabileceği gibi, TV yayını ve ev telefonundan ücretsiz konuşma hizmeti de dahil olabiliyor.

Adil Kullanım Kotası Neden Uygulanıyor?

İnternet sağlayıcılarının açıklamasına göre, tüm kullanıcılara eşit bir şekilde internet hızını dağıtabilmek adına adil kullanım kotası (AKK) uygulanıyor. Alt yapının belirli saatlerde talepleri karşılaması adına AKK’nin uygulanması anlaşılır olmakla birlikte, yüksek veya sınırsız AKK’li internet kampanyalarının bulunması da savunulan bu eşitliğin tam olarak işlemediğini gösteriyor.

Ayrıca yakın dönemde AKK’nin tamamen kaldırılmasına yönelik Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunun (BTK) aktif çalışmaları da bulunuyor.

Gece Kullanılan İnternet İçin Adil Kullanım Kotası Uygulanmıyor?

BTK’nın düzenlemesi ile saat 02.00 ila 08.00 arasındaki internet kullanımlarında adil kullanım kotası uygulanmıyor ve kullanımlar mevcut internet kotasında düşmüyor. 

Sınırsız İnternet Paketleri

Limitsiz internet kullanım hakkı veren sınırsız internet paketleriyle, paket içeriğinizin adil kullanım kotasına kadar yüksek hızla internet kullanabiliyorsunuz. Adil kullanım kotasını aştıktan sonra ise standart internet hızında sınırlar olmadan internetinizi kullanmaya devam edebiliyorsunuz.

Sınırsız İnternet Fiyatları

Sınırsız internet fiyatları, sağlayıcı şirkete ve internetin hızına göre değişiklik gösterebiliyor. Sınırsız internet için aynı sağlayıcı farklı fiyat sunabiliyor. Bunun sebebi ise internetin hızı, internet kullanım hakkınız limitsiz olsa dahi bağlantı hızınız ödediğiniz ücrete göre farklılık gösteriyor. Güncel sınırsız internet fiyat bilgisi için ise İnternet Bağlantısı sayfamızı inceleyim

İnternet servis sağlayıcı şirketler de bu yeni döneme ait farklı paket stratejilerini devreye sokmaya başladı. Bu yeni paketlere göre yeni abone olacak kullanıcılara, AKK kota alternatifi sunuluyor.

Aboneliğiniz eskiyse AKN kapsamında hızınız düşürülerek, aynı paket ücreti üzerinden internet bağlantınızı kullanmaya devam edebiliyorsunuz. 

Sınırsız İnternet Cep Telefonlarında Var mı?

Bazı operatörler bu imkânı kullanıcılarına sunuyor. Aboneler cep telefonlarından da sınırsız bir şekilde internete girme olanağı bulabiliyor.


"Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com'a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orjinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür."

Makaleyi faydalı buldunuz mu?

2,9 Puan