HesapKurdu logo

GSM Nedir?

Güncelleme: 12.05.2021
Yayımlama: 27.01.2021
Paylaş
İçindekiler

GSM Nedir?

GSM, cep telefonlarında telsiz görevi gören bir iletişim protokolüdür. Açılımı “Global System for Mobile Communications” şeklinde olup anlamı “Mobil İletişim İçin Küresel Sistem” şeklindedir. Operatörler kullanıcılarına GSM numarası verir ve bu numaralar sayesinde iletişim gerçekleşir. Telefon numarası aslında GSM numarasıdır.

En Uygun İnternet

GSM Ne İşe Yarar?

GSM’in en önemli özelliği aynı hat ile değişik yerlerden ve ülkelerden kesintisiz görüşme yapılabilmesidir. Bir kişi bir ülkeden diğerine seyahat ederken bile kapsama alanı dışına çıkmadığı sürece konuşması kesilmez. Bu durum GSM’in hareket halindeki kullanıcı için her an uygun baz istasyonunu kullanabilmesi için bir baz istasyonundan diğerine geçiş yapabilmesi sayesinde gerçekleşir.

GSM Numarası Nedir?

 • Mobil iletişimi gerçekleştirmek için verilen küresel numaralardır; yani kullandığımız cep telefonu numaralarıdır. 
 • GSM operatörleri tarafından kullanıcıya verilir.
 • Bu numara ile bir hat sahibi olur ve aranmak istendiğinde bu numara ile ulaşım sağlanır.
 • GSM numarası sırasıyla + işareti, ülke kodu ve ulaşılabilirlik kimliği olan numara şeklinde olur.

GSM Nasıl Çalışır?

GSM uluslararası bir terimdir ve GSM firmaları iki ağı birbirine veya dünya üzerindeki tüm kullanıcılara iletişim protokolleri aracılığıyla global ağa bağlar. Ağa bağlanma işlemi SIM kartı olarak bilinen bir devre tamamlayıcı sayesinde gerçekleşir. Operatörlerin hat açtırma işlemleri hakkında detaylı bilgiyi kapanan telefon hattı nasıl açtırılır sayfamızdan edinin.

GSM Numarası Nasıl Alınır?

 • GSM numarası alabilmek için öncelikle bir operatör seçmek gereklidir. Her operatörün kendine özel rakamlar ile başlayan belli numaraları mevcuttur.
 • Operatör seçiminin ardından numara seçimi yapılır.
 • Numara yani hat satın alınırken genellikle kimlik fotokopisi talep edilir. GSM firmasına göre ek belgeler de talep edilebilir. Belirli bir ücret karşılığında numara satın alınır.
 • GSM numarası kolaylıkla alınırken cep telefonu satın almak taksitle alınmak istendiğinde zorlaşır. Kredi kartına taksit yapılamaması sebebiyle telefon kredisi ile taksitle alınabilir. 

Ülkemizde Bulunan GSM Operatörleri

Ülkemizde kendi alt yapı yatırımına sahip ve bu alt yapı ile hizmet sağlayan 3 adet GSM operatörü vardır.

 • Turkcell
 • Vodafone
 • Turk Telekom

Ülkemizde bulunan GSM operatörlerinin iletişim numaralarını GSM operatörleri iletişim bilgileri sayfamızdan edinin.

Sanal Operatörler Nelerdir?

Ülkemizde bulunan GSM operatörlerinin yanı sıra bu şirketlerin alt yapılarını kullanarak hizmet veren sanal operatörler de mevcuttur. Bunlardan bazıları aşağıdaki gibidir:

 • PTTcell
 • BİMcell
 • GSMobile
 • Bursa Mobile
 • Fenercell
 • Vestelcell
 • Teknosacell

Numara değiştirmeden operatör değiştirmek artık mümkündür. Daha detaylı bilgi için numara taşıma sayfamızı ziyaret edin.

Faturalı ve Faturasız GSM Numarası

Faturalı GSM Numarası

Her ay önceden belirlenen bir tarihte yapılan konuşma, sms, internet gibi kullanım ücretleri hesaplanıp fatura gönderilen GSM numaralarıdır.

Faturasız GSM Numarası

Önceden yüklenen ücret kadar konuşma, sms, internet harcamaları yapılabilen GSM numaralarıdır. Bu ücret bittiğinde hattı kullanabilmek için yeniden yükleme yapmak gerekir.

Kaynak:

GSM (Global System for Mobile Communications) Nedir?

“Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com‘a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orijinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür.”

Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Yazara Soru Sor
Hesapkurdu logo

Copyright © 2023 BHL Turkey Teknoloji A.Ş.
Tüm Hakları Saklıdır.
Sigorta aracısı Koalay.com, Hesapkurdu.com iştirakidir.
Merdivenköy Mah. Bora Sok. Nidakule
Göztepe Blok No:1-3 İç Kap No:58/61
Kadıköy/İSTANBUL
MERSİS Numarası: 0577050290800014
0(216) 570 0707 bilgi@hesapkurdu.com

Sosyal Medyadan Bizi Takip Edebilirsiniz

FacebookMediumTwitter InstagramLinkedInYoutube

Hesapkurdu.com anlaşmalı olduğu bankalarla “Destek Hizmet Kuruluşu” olarak çalışmaktadır. Sunulan destek hizmeti BDDK’nın 05.11.2011 tarihli yönetmeliğine göre denetlenmektedir.