Kredi ve Yurtlar Kurumu Kredileri

26.12.2016 Güncelleme: 11.10.2017
Kredi ve Yurtlar Kurumu Kredileri

Kredi Yurtlar Kurumu (KYK), öğrencilere yurt, burs ve kredi imkânı sağlayan bir devlet kurumudur. Yükseköğrenimini yapan öğrencilerinin barınma, beslenme, kredi-burs hizmetlerini karşılayarak öğrenimlerine katkıda bulunur. Ayırca öğrenim sürecindeki nakit ihtiyaçlarınız için 20 bankanın kredi tekliflerine ihtiyaç kredi başvurusu sayfamızdan ulaşabilirsiniz.  

Bu yazımızda Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun sunmuş olduğu hizmetlerden öğrenim kredisi ve katkı kredisi nedir, nasıl alınır, ne şekilde ödenir gibi aklınıza takılabilecek sorulara cevap vermeye çalışacağız.

Öğrenim Kredisi Nedir?

Öğrenim kredisi, KYK sonuçları açıklandıktan sonra en çok merak edilen konulardan biridir. Burs kazanamayan öğrenciler için alternatif olarak sunulan öğrenim kredisi; yükseköğrenim gören T.C. vatandaşı öğrencileri maddi yönden desteklemek, sosyal ve kültürel gelişmelerini kolaylaştırmak amacıyla devam ettikleri yükseköğretim kurumlarının normal öğrenimi süresince verilen, zorunlu hizmet yükümlülüğü bulunmayan borç paradır.

Kredi borcu, öğrenciye normal öğrenimi süresince verilen miktarlara Türkiye İstatistik Kurumu yurt içi üretici fiyat endeksindeki (Yİ-ÜFE) artışlar uygulanarak, hesaplanacak miktarın ilave edilmesi ile tespit edilir.

Katkı Kredisi Nedir?

Yükseköğretim kurumlarında bir öğrenci için cari hizmet ödeneği karşılığı Bakanlar Kurulunca tespit edilen miktarın devlet katkısı dışında kalan ve borçlanma karşılığı kurumca öğrenci adına öğretim kurumu hesabına ödenen paradır. Bu kredi harç kredisi olarak da bilinir.

Kredi borcu; öğrenci adına öğretim kurumu hesaplarına ödenen miktarlara Türkiye İstatistik Kurumu yurt içi üretici fiyat endeksindeki (Yİ-ÜFE) artışlar uygulanarak, hesaplanacak miktarın ilave edilmesi ile tespit edilir.


Devlet destekli bu krediler dışında bankalardan alabileceğiniz öğrencilere yönelik krediler ile ilgili bilgi almak için Eğitim Kredisi sayfamızı ziyaret edin. Öğrenim ve Katkı Kredilerinden Kimler Yararlanabilir?

• Ön lisans öğrencileri,

• Lisans öğrencileri,

• Açık Öğretim öğrencilerinden sadece önceliğe sahip öğrenciler; şehit veya gazi çocuğu, anne ve babası her ikisi de ölü vb.),

• İki yıllık okullardan mezun olup, dört yıllık okullara dikey geçiş sınavı ile ara vermeden kayıt yaptıran öğrenciler(intibak sınıfında öğrenim kredisi verilmez),

• Yüksek lisans(Master ve Doktora) öğrencileri,

öğrenim ve katkı kredilerinden yararlanabilirler.

Krediye Nasıl Başvurulur?

Öğrenim kredisi başvurusunu, www.kyk.gov.tr web adresinden yapılabilir. Kredi başvurusunda bulunan öğrencilerden sadece öncelik belgesi istenir. Diğer beyan edilen bilgilere dair belgelerin kontrolü ise, ilgili kamu kurum ve kuruluşlarından web ortamında veya manyetik ortamda alınarak, yapılır.

Başvuru yapılabilecek bir diğer yol ise, e-devlet üzerinden Kredi ve Yurtlar Kurumu hizmetlerine girerek bu hizmetlerden başvuru yapmaktır.

Başvurularda dikkat edilmesi gereken nokta verilen belgeler ile beyanlar arasında farklılık bulunmamasıdır. Belgeleri ile beyanları arasında farklılık bulunan öğrencilerin kredi tahsis işlemleri ise vermiş oldukları belgeleri esas alınarak yapılır. 

Alınan başvurular çeşitli değerlendirmelerden geçerek kredi verilecek öğrenciler tespit edilir. Kredisi onaylanan öğrenciler daha sonra kurumun internet sitesinde ilan edilir.

2016-2017 KYK Öğrenim Kredisi Ne Kadar?

2016-2017 Dönemi için krediler lisans öğrencilerine aylık 400 lira, yüksek lisans öğrencilerine aylık 800 lira, doktora öğrencilerine ise aylık 1200 lira olarak ödenmektedir. 

Kurumdan kredi alan öğrencilere, TC Kimlik Numaralarının son rakamına göre her ayın 6-10. günleri arasında ödeme yapılır. Öğrenciler ödemelerini Ziraat Bankası şubelerinden ve ATM’lerinden alabilirler.

Öğrenim Kredisi Neden Kesilir?

• Öğretim kurumundan ayrılması, çıkarılması veya geçici olarak uzaklaştırılması,

• Vazgeçme, izin alma, kayıt dondurma,

• Sağlık sebebiyle öğretim kurumuna devam etmemesi,

• Öğretim kurumunu değiştirmesi esnasında, eski okulunda bir yıldan fazla başarısız olması ya da öğretimine bir yıl ara vermesi,

• Öğretim kurumunun kapatılması,

• Kurum yurtlarından süresiz çıkarılma cezası alması,

• Asgari ücret düzeyinde devamlı gelirle çalışması,

• Kesin hükümle mahkum olması

durumlarında öğrencilerin öğrenim kredisi kesilmektedir.

Öğrenim Kredisinin Geri Ödenmesi 

Kurumdan alınmış olan öğrenim kredisi borcu, öğrenim kredilerinin verildiği tarihten öğrenim süresi bitimine kadar geçen sürede veya herhangi bir sebeple kredisinin kesildiği tarihe kadar; öğrenim kredisi olarak verilen miktarlara, Türkiye İstatistik Kurumunun Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksindeki (Yİ-ÜFE) artışlar uygulanarak hesaplanacak miktarın ilave edilmesi ile hesaplanmaktadır.

KYK öğrenim kredisi alan öğrenciler ödemelerini normal öğrenim süresinin bitiminden iki yıl sonra ödemeye başlar. Öğrenciler, aldığı miktarda krediyi aldığı kadar sürede, aylık taksitler halinde geri ödeyebilirler. 

Kredi borçlarının tamamının, ödeme başlangıç tarihinden önce ödenmesi durumunda erken ödeme indirimi yapılır. Erken ödeme indirimi kredi borcunun anaparası üzerinden değil TEFE borcu üzerinden yapılır.

E-Devlet sistemine giriş yaparak “Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü” başlığı altında “KYK Kredi Geri Ödeme Sorgulama” sekmesi üzerinden ödeme başlangıç tarihinizi ve ödeme planınızı görebilirsiniz.

Öğrenim Kredisi Geri Ödemesi Ertelenebilir Mi?

KYK resmi sitesinden ulaşabileceğiniz dilekçe örneğine uygun olarak hazırlayacağınız dilekçenizi Kredi Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara adresine yollayarak kredi geri ödemenizi ertelemeniz mümkün.

Geri ödeme; işsizlik, askerlik, yüksek lisans veya doktora sebepleriyle ertelenebilir. 

Öğrenim Kredisi Borcu Ödenmediğinde Ne Olur?

Daha önce de belirttiğimiz gibi öğrenim kredisi borcunuzu kredi alımınız sonlandığı tarihten iki yıl sonra ödemeye başlamanız gerekir. Borç ödeme planı bu şekilde hazırlanır. Borcu zamanında ödemediğiniz takdirde %1.40 oranında gecikme zammı günlük olarak borcunuza eklenmeye başlar.

Gecikme bedelinin yanında ilk aşamada borçların bir yıllığı, tekrarında ise tamamı ödenmediği takdirde borç Vergi Dairesi Müdürlüklerine devredilir. Devir işlemi olursa borçların bankaya değil ilgili vergi dairesine ödenmesi gerekir.

Öğrenim Kredisi Yapılandırılabilir mi?

Bu sorunun cevabı “EVET” ödeyemediğiniz öğrenim kredisi borcunuz yapılandırabilir. Yapılandırma işlemini internetten www.gib.gov.tr üzerinden yapabileceğiniz gibi vergi dairesinden şahsen ya da posta yoluyla da yapabilirsiniz.

Taksitleri iki ayda bir ödeyecek şekilde 6-9-12-18 ay olarak seçmeniz mümkün. Başvuru sırasında seçtiğiniz taksit sayısını sonradan artıramazsınız ancak azaltabilirsiniz. Bu nedenle taksit tercihinize başvuru yaparken dikkat etmenizi öneririz.

Ayrıca yapılandırmanın bozulmaması için ilk iki taksitin zamanında ödenmesi gerektiğini de belirtelim.

"Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com'a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orjinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür."

Makaleyi faydalı buldunuz mu?

3 Puan