Yeni Kimlik Kartı

Güncelleme: 21.12.2021 Yayımlama: 20.02.2019 | Okuma Süresi: 5 dk.

Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı, kişinin Türk vatandaşı olduğunu ve aile kütüklerine kayıtlı bulunduğunu kanıtlayan resmî belgedir. 

Bu kart elektronik sistemler aracılığı ile kimlik tespit ve kimlik doğrulama işlemlerinin gerçekleştirilmesini sağlamak amacı ile kişiye özgü veriler ve biyometrik fotoğraftan oluşan, vize muafiyeti olup anlaşma yapılan ülkelere gerçekleştirilecek seyahatlerde seyahat belgesi olarak da kullanılabilen bir karttır.

Yeni Kimlik Kartı Randevusu

Çipli yeni kimlik kartı randevusunu alabileceğiniz yerler:

 • Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü web sitesi (https://randevu.nvi.gov.tr)
 • Alo 199 çağrı merkezi
 • Yeni ehliyet işlemleri hakkında bilgi almak istiyorsanız ehliyet nasıl alınır sayfamızı ziyaret edin.

  Çipli Kimlik Online Randevu

  Online kimlik randevusu almak için izlemeniz gereken adımlar şunlardır:

  1. Nvi.gov.tr sayfasına giriş yaptıktan sonra istenen bilgileri doldurarak devam et butonuna tıklayın.
  2. Açılan ikinci sayfada randevu almak istediğiniz il seçimini yaptıktan sonra o ildeki nüfus müdürlüklerinden en erken alabileceğiniz randevu tarihleri görüntülenecektir. Buna göre randevu almak istediğiniz ilçe nüfus müdürlüğünü seçerek ileri butonuna basın.
  3. Açılan 3. Sayfada sizden kimlik randevusu almak istediğiniz aile bireylerini seçmeniz istenecektir. Bu adımda sadece kendiniz için randevu alabileceğiniz gibi tüm ailenizi de seçerek randevu alabilirsiniz. Bu adımda listeden en az 1 kişiyi seçerek bir sonra adıma ilerleyin.
  4. Dördüncü adımda randevu alacağınız nüfus müdürlüğünden uygun gün ve saat seçmeniz istenecektir. Seçiminizi yaptıktan sonra son adıma ilerleyebilirsiniz.
  5. Son sayfada ise bilgi kişisel bilgilerinizi girdiğiniz sayfada verdiğiniz telefon numaranıza gönderilen doğrulama kodunu girerek randevunuzu onaylamış ve işlemi tamamlamış olacaksınız.

  Kimlik Kartı Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

  İlk defa yapılacak kimlik kartı başvurusu için istenen belgeler:

  • Nüfus cüzdanı, uluslararası aile cüzdanı, pasaport, sürücü belgesi, memur cüzdanı, avukat kimlik kartı, askeri kimlik kartı, basın kartı veya muhtarlıkça düzenlenmiş talep belgesi gibi kimlik belgesi yerine geçen belgelerden herhangi biri.
  • Bir (1) adet son altı ay içerisinde çekilmiş biyometrik fotoğraf.

  Yeni Kimlik Kartı Ücreti 2022

  01.01.2022-31.12.2022 tarihleri arasında geçerli olmak üzere kimlik kartı ücretleri aşağıdaki gibidir.

  Başvuru Sebebi Ücret
  Yenileme 37,50 TL
  Evliklik Nedeni ile Kimlik Değişimi 37,50 TL
  Eskiyen Kimlik Değişimi 37,50 TL
  Yeni Doğan Kimlik Çıkarma (30 günlük yasal süre içinde)
  Ücretsiz
  Yeni Doğan Kimlik Çıkarma (Yasal Süre Aşıldığında)
  37,50 TL
  Kayıp 75 TL

  Bu konuda öncelikle bilinmesi gereken, randevunuzu aldıktan sonra başvuruya gitmeden yeni kimlik ücretini anlaşmalı bankalara yatırmış olmanız gerektiğidir.

  Pasaport işlemleri ve güncel pasaport ücretlerini öğrenmek için pasaport işlemleri yazımızı inceleyin.

  Kimlik Ücreti Yatırılabilecek Anlaşmalı Bankalar

  Yeni kimlik ücretini başvuruya gelmeden önce yatırabileceğiniz anlaşmalı bankalar şunlardır:

  Akbank Finansbank Turkland Bank
  Aktifbank HSBC TEB
  Albaraka Türk ICBC  Türkiye Finans
  Alternatifbank ING Garanti Bankası
  Anadolubank Kuveyt Türk Halk Bankası
  Arap Türk Bankası Odeabank İş Bankası
  Citibank PTT Şubeleri Vakıfbank
  Denizbank Şekerbank Vakıf Katılım
  Burgan Bank Ziraat Bankası Yapı Kredi
  Fibabanka Turkishbank Ziraat Katılım

  Kimlik Kartı Müracaatı İçin Kaç Yaşından İtibaren Biyometrik Veri ve İmza Alınır?

  Kimlik kartı almak için müracaat eden on beş (15) yaşını tamamlayan Türk vatandaşlarının başvurularında biyometrik verisi alınır. Kimlik kartı talebinde biyometrik verisi ve imzası alınacak kişinin şahsen başvuru yapması gerekir.

  Çocuklar İçin Çipli Kimlik Başvurusu Nasıl Yapılır?

  15 yaşını tamamlamamış çocukların kimlik başvuruları; veli, vasi veya vekâletname ibraz edenler ile 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanununun 17. maddesindeki beyanla yükümlü kişiler tarafından alınabilir. 

  Biyometrik verisi alınmayacak 15 yaşından küçüklerin kimlik kartları; ana, baba ya da vasileri, bunların olmaması hâlinde de büyük anne, büyük baba veya ergin kardeşleri ya da çocukları yanlarında bulunduranlar veya vekâletname ibraz eden kişiler tarafından teslim alınabilir. 

  Yeni Doğanlara Çipli Kimlik Çıkarma

  Yeni doğan bebeklerin kimlik çıkarma işlemlerinde kimlik çıkarma evrakları ile birlikte Türkiye’nin her yerinden nüfus müdürlüklerine müracaat edilebilir. Bebeğin doğduğu il veya ilçeden müracaat etme zorunluluğu yoktur. 

  Yeni doğan bebek nüfus müdürlüğüne müracaat eden anne ya da baba bebeğinin kimliğini çıkartabilir. Anne ya da babanın kimlik çıkartmak için herhangi bir nedenle gidememesi söz konusu ise ebeveynlerin vekâlet vereceği herhangi bir yakını bebeğin kimliğini çıkartabilir.

  Yeni doğan bebeğe kimlik çıkarmak için gerekli belgeler:

  • Hastane tarafından verilen imzalı ve mühürlü doğum belgesi
  • Başvuruda bulunan anne veya babanın nüfuz cüzdanı

  Yeni doğan bebeğe kimlik çıkarmak için verilen yasal süre 30 gündür. Bu süre içinde yapılan kimlik çıkarma işlemlerinden ücret alınmaz. Yasal süre aşıldıktan sonra kimlik çıkarılmak istenirse 25 TL ücret ödenmesi gerekir.  

  Bebeğin kimlik kartı için gerekli işlemler tamamlandıktan sonra başvuru esnasında beyan edilen adreste bulunan ilgili kişiye kimlik teslim edilir.

  Yeni Kimlik Nereye Teslim Edilir?

  On beş yaşını tamamlamış vatandaşların şahsen başvuruları alınarak kimlik kartları kendisine ya da başvuru esnasında kendisi dışında belirlediği kişiye teslim edilir.

  Kimlik Kartının Geçerlilik Süresi Nedir?

  Çipli kimlik kartlarının geçerlilik süresi on yıldır. Geçerlilik tarihi kartın üzerinde yazan kimlik sürenin bitimini izleyen tarihten itibaren kişinin başvurusu üzerine yenilenir. Kimliğe sürücü belgesi eklenmesi hakkında daha detaylı bilgiyi ehliyet ve kimlik birleştirme nasıl yapılır sayfamızdan edinin.

  Yeni Kimlik ile Hangi Ülkeleri Ziyaret Edebilirim?

  Çipli kimliğiniz ile Ukrayna, Gürcistan ve Kuzey Kıbrıs'ı ziyaret edebilirsiniz. Kimlikle Ukrayna gezisi için Ukrayna'ya nasıl gidilir yazımızı ziyaret edin. 

  Kimlik Kartı Kayıp Çalıntı İşlemleri

  Kimlik kartı kayıp ya da çalıntı durumunda kimlik sahibi en kısa sürede Alo 199 numaralı çağrı merkezi arayarak kartın iptali sağlamalıdır. Eski kimlik iptal edildikten sonra ise nüfus müdürlüğüne şahsen başvuruda bulunarak yeni kimlik kartı talebinde bulunmalıdır.

  Kayıp ve çalıntı durumları için yapılan yeni başvuruda sistemdeki fotoğraf altı ay öncesine ait değil ise başvuru sahibinden son altı ay içinde çekilmiş bir adet biyometrik fotoğraf istenir ve biyometrik doğrulaması yapılarak kimlik kartı başvurusu alınır.

  Kayıp ve çalıntı nedeni ile kimlik kartı başvurularında kişinin biyometrik doğrulaması yeniden yapılmadan kimlik kartı düzenlenmez. Kişinin kimliğinde herhangi bir şüpheye düşülmesi halinde ise detaylı bir araştırma yapılır.

  Kayıp sebebiyle düzenlenen kimlik kartına 2022 yılı için 75 TL değerli kâğıt bedeli alınır.

  Kayıp ehliyet işlemleri hakkında detaylı bilgiye ulaşın. 

  Geçici Kimlik Belgesi Nedir?

  Geçici kimlik belgesi, kimlik kartı başvurusunda yeni kart teslim alınıncaya kadar kimliği ispata yaraması için nüfus müdürlüğü tarafından verilen belgedir. Bu belge ile işlem yapılmadan önce belgenin geçerliliği Kimlik Paylaşımı Sistemi üzerinden kontrol edildiğinden seyahat belgesi amacıyla kullanılması dışında tüm kurum ve kuruluşlarda kimlik kartı yerine geçer.

  Beyan Edilen Adrese Teslim Edilemeyen Kimlik Kartına Ne Olur?

  Yurt içinde kişinin başvuru sırasında beyan ettiği adrese teslim edilemeyen kartlar başvuru sırasında belirttiği nüfus müdürlüğüne gönderilir. Belirlenen süre içinde teslim alınmayan kimlik kartları belirtilen usul ve esaslara göre imha edilir.  Nüfus Müdürlüklerindeki bekleme süresini tamamlayarak imha edilmiş kimlik kartı sahiplerinin yeniden kimlik kartı başvurusu yapması gerekmektedir.

  Kimlik Kartı Şifresi Ne İşe Yarar?

  Eski tip kimliği çipli kimlik ile değiştirildiğinde içinde PİN şifresinin yazılı olduğu bir zarf verilir. Altı haneli olan bu şifre yeni kimlik kartlarıyla işlem yaparken güvenlik sorunu yaşamamak adına tasarlanmıştır.

  Günlük hayatta kredi kartı ile işlem yaparken kullandığımız şifre gibi kimliğimiz ile yapacağımız işlemlerde de bu şifre kullanılır.

  Kimlik PIN şifresinin unutulması ya da değiştirilmek istenmesi halinde nüfus müdürlüklerinde bulunan KİOSKLARDAN şifre yenilenebilir. Bu işlem için kişinin kimlik kartının yanında olması gerekir. Kimlik sahibi şifre yenilemek için biyometrik doğrulama ya da PUK kodu girme yollarından birini seçebilir.

  PIN şifresinin kimse ile paylaşılmaması güvenlik açısından son derece önemlidir.


  Yazar Hakkında

  Hesapkurdu Finans Danışmanları

  Hesapkurdu Finans Danışmanları

  Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

  Hesapkurdu
  Toplam Maliyet 1.029 TL
  Toplam Faiz %1,47
  Aylık Taksit 1.029 TL
  Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
  Kabul Et