HesapKurdu logo

Kadın Girişimcilere Tam Destek Kredisi

Güncelleme: 24.01.2023
Yayımlama: 20.07.2016
Paylaş
İçindekiler

Ülkemizde işletme sahiplerinin birçoğu erkeklerden oluşuyor. Bu durum kadının iş hayatındaki eksikliğini gözler önüne seriyor. Kadın girişimcilerin sayısının artmasını destekleyen bankalar da teşvik edici kredilerle kadınların işletme sahibi olmasına destek veriyor. Devlet destekli olan ya da özel bankalar tarafından verilen kadın girişimci kredisi, iş hayatında kadınların sayısını arttıracak gibi görünüyor. 

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) tarafından verilen 50 bin TL hibeli devlet destekli kredisi, kadın girişimcileri destekleme, yaygınlaştırma ve başarılı işletmelerin kurulması amacını taşıyor. Ayrıca kadın girişimci kredisi hakkında detaylı bilgi için kadın girişimci kredisi yazımızı ziyaret edin.

Krediyi Nasıl Alırım?

KOSGEB, devlet destekli kadın girişimci kredisinden faydalanmak isteyenler için birkaç önkoşul aranmaktadır. Bu koşullar;

Uygulamalı Girişimcilik Eğitimini tamamlamak ya da İŞGEM’de yer alacak girişimciler arasında yer almak,

Başvuru tarihinden itibaren son bir yıl içerisinde aynı faaliyet konusunda şahıs işletmesinin bulunmaması,

Kurulacak işletmenin, Türk Ticaret Kanunu’nda tanımlı gerçek veya tüzel kişi statüsünde yer alması,

Destek sürecinde; başka bir işletme/kurum/kuruluşta SGK hükümlerine tabi olarak çalışılmaması,

Destek Unsurları

50 bin TL tutarındaki kadın girişimci kredisi;

  • İşletme kuruluş giderleri için ayrılan 2.000 TL,
  • İşletmenin kuruluş tarihinden itibaren 24 ay içinde satın alınan veya alınacak makine, teçhizat, yazılım ve ofis donanımları için ayrılan 18.000 TL,
  • İşletmenin kuruluş tarihinden itibaren 24 ay içinde gerçekleşen iş yeri kirası ve personel ücretleri için ayrılan 30.000 TL’ den oluşuyor.

Faydalanmak İçin;

Devlet destekli kadın girişimci kredisinden faydalanmak için iş planı projesi hazırlanmalıdır. İş planı projesinin onay alması halinde KOSGEB veri tabanına kayıt yapılarak, KOBİ beyannamesi doldurulmalıdır. Son olarak da bilgi doküman çıktısını almanız ile kredi süreciniz tamamlanmış olur.

Ayrıca gelirinize göre ne kadar kredi çekebileceğinizi, ne kadar kredi çekebilirim hesaplama aracımız üzerinden güncel faiz oranları ile anında öğrenebilirsiniz.

En Uygun İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları:

TEB

TEB, kadın girişimcileri teşvik etmek ve kadınların yönettiği işletmeleri desteklemek amacıyla “İş Hayatında Kadın” projesini hayata geçirmiştir. Bu programda kadın girişimcilere 36 ay vade ile 75 bin TL’ye kadar teminatsız kredi desteği sağlanıyor. Krediden faydalanmak isteyen işletmenin; yıllık ciro ve aktif büyüklüğünün 50 milyon TL'yi aşmaması ve çalışan sayısının en fazla 250 olması gerekiyor. 

Ziraat Bankası

Ziraat Bankası, kadınların ticari hayatta daha da güçlenmesi için Kadın Girişimci Destek Paketi’ni sunuyor. Bu paketin en önemli özelliği, Hazine Destekli Kredi Garanti Fonu (KGF) kefalet desteği ile düşük faiz ve 36 aya varan taksitlerle kredi kullanabiliyorsunuz.

Finansbank

Finansbank, Türkiye ekonomisinde ve kalkınmada önemli rol üstlenen kadın girişimcileri desteklemek amacıyla Kadın Girişimci Destek Kredisi veriyor. Bu kredi için oldukça büyük fona sahip olan banka, 36 aya varan vadelerde bütçenize uygun ödeme seçenekleri sunuyor. Ayrıca İşletme Merceği uygulamasıyla kadın girişimcilerin kendi işletmelerinde güçlü oldukları yanları ile gelişim fırsatlarını nasıl belirleyeceklerine yardımcı oluyor.

Vakıfbank

Vakıfbank, kadınların iş yaşamına katılmasını teşvik etmek amacıyla 30.000.000 USD’lik bir fon temin etmiştir. Kadın işletmelerine yönelik olarak; Kadın Girişimci İşletme Kredisi ve Kadın Girişimci İhracat Kredisi’ni 36aya varan vadelerde, Kadın Girişimci İşyeri Edindirme Kredisi’ni 84 aya varan vadelerde sunmaktadır. Krediden yararlanabilmek için 250’den daha az tam zamanlı personel çalıştırmalı ve işletmenin yıllık cirosunun 50 Milyon Euro’yu ve/veya bilanço büyüklüğü 43 Milyon Euro’yu geçmemesi gerekiyor. Ayrıca şirketin Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde yerleşik olarak faaliyet göstermesi gerekmektedir. 

Garanti Bankası 

Garanti Bankası, Kadın Girişimci Destek Paketi ile Türkiye ekonomisine katkıda bulunan kadın girişimcilere destek veriyor. Kadın Girişimci Destek Kredileri, İşyeri Kredisi, Oto Kredisi, Nakit Krediler, Kadın Girişimcilere Özel KGF Kefalet Desteği, Garanti’nin sunduğu fırsatlar arasında yer alıyor. Fırsatlarla ilgili daha fazla bilgi sahibi olmak için hesapkurdu.com adresini ziyaret edebilirsiniz. 

Türkiye İş Bankası

İş Bankası, kadınların ekonomiye katılımını desteklemek amacıyla kredi olanağı sunuyor. Krediden yararlanabilmek için şirkette 250’den daha az tam zamanlı personel çalıştırmanız ve şirketin yıllık cirosunun 50 Milyon Euro’yu ve/veya bilanço büyüklüğünün 43 Milyon Euro’ yu geçmemesi gerekiyor. Ayrıca şirketin Kadın İşletmelerine Finansman ve Danışmanlık Programı kapsamında Kadın Girişimci tanımına uygun olmanız gerekiyor.

Yapı Kredi

Yalnızca gerçek kişi kadın tacirler veya %51’in üzerinde hissesi kadın ortağa ait firmalara özel olarak verilen Kadın Girişimci Kredisi kadın girişimcilerin iş hayatına atacakları ilk adımı destekliyor. Kadın Girişimci Kredisi, ayda bir, 3 ayda bir, 6 ayda bir ve 3 aya kadar erteleme gibi esnek ödeme seçenekleriyle kullanabilirsiniz. 36 aya kadar vade seçenekleri sunan kredi türünde kredi üst limiti bulunmuyor. 

Halkbank

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) ile Halkbank arasında kadın girişimcileri desteklemek amacıyla kadın girişimcilere eğitim verilmeye başlandı. 50 yaşını geçmeyen kadınların başvuracağı eğitim sonrasında KOSGEB Yeni Girişimci Desteği kapsamında 30 bin lirası hibe, 70 bin lirası da iki yıl geri ödemeli toplam 100 bin lira kredi olanağı sunuluyor. 

“Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com‘a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orijinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür.”

Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Yazara Soru Sor

Adres: İçerenköy Mah., Değirmen Yolu Cad. Nuh Plaza 37/2 34752 Ataşehir/İstanbul
MERSİS Numarası: 0577050290800014
Tel: 0(216) 570-0707 E-posta: bilgi@hesapkurdu.com

Hesapkurdu logo

Copyright © 2021 - Konut Kredisi Com Tr Dan. A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.