İhtiyaç Kredisi Hesaplama

Kredi Tutarı
Vade

Faizsiz Kredi Seçenekleri

Güncelleme: 27.07.2017
Faizsiz Kredi Seçenekleri

Faizsiz kredi sözü, belirli kampanyalarda çok fazla kullanılmak ile birlikte, özel olarak ev araba vb. ürünler için kurumun müşteriden alınacak faizi karşılasa dahi, yapmış olduğu kâr ile faiz farkını çıkarmadığı sürece, aslında mümkün değildir. Bunun nedeni, bankalarda dâhil olmak üzere, tüm finansal kuruluşlar kredi vermek için topladıkları mevduatlar karşılığında, bir maliyete katlanmaları ve bunu kullanıcıya yansıtma zaruriyelerdir.

Öte yandan, faizsiz bankacılık olarak da ifade edilen katılım bankaları, aslında faiz oranı almasalar da kâr oranı almalarından dolayı aslında tam anlamıyla kast edilen, “faizsiz kredi” sözünü karşıladıklarını söylemekte de mümkün değildir. (Katılım bankalarının kredi sistemlerini daha iyi anlamak için yazımıza bakabilirsiniz »)

Konut Alımlarında Faizsiz Kredi veya Faiz İndirimi Nasıl Veriliyor?

Konut alımlarında, inşaat projesini yürüten firmanın kampanyasına göre genellikle, 36 ile 60 vade arasında kredi kullanılmasına göre, sıfır (0) faiz ile konut kredisi kullanma imkânı veya belirli oranlarda faiz indirimi sunabiliyorlar. İndirim veya sıfır faiz sunmak için inşaat firması belirli bankalar ile anlaşarak, kullanılan krediyi belirli süreler ile bankada tutuyor ya da sizin adınıza ev satışını cazip hale getirmek için faiz ödemesini kendi bütçesinden yapıyor. Yani, bir şekilde sizin katlanmanız gereken maliyete, inşaat firması katlanıyor. Tabii katlanmış olduğu bu maliyeti, konut satışı ile elde etmiş olduğu kârdan karşılıyor.

Araç Alımlarında Nasıl Sıfır (0) Faiz İmkânı Sunabiliyor?

Temel olarak konut alımlarındaki faiz kredi ile aynı mantıkta işliyor. Araç satan bayi veya üreticiler bankalar ile anlaşarak hesapta para tutma veya faiz giderini karşılama gibi yollara başvurabiliyor. Ancak, konutta uygulanan sistemden farklı olarak, bazı büyük araç üretimi yapan firmalara ise yine bankaların destekleri ile kendi finansman seçeneklerini ve özel ödeme planlarını müşterilerine sunabiliyor. Genellikle bu imkânı sunan otomotiv firmalarının bağlı olduğu grupları içerisinde bir finansman kurumu yer almaktadır. Bu sayede, kredi seçeneklerini özelleştirmeleri çok daha kolay olmaktadır.


20 bankanın güncel faiz oranlarına Tüketici Kredisi Hesaplama sayfamızdan anından ulaşın.


Araç veya Konut Alımlarında KDV İndirimi Uygulanması

Faiz indiriminin benzer bir uygulama konut ve araç alımlarını daha cazip hale getirmek için son kullanıcıdan alınacak olan Katma Değer Vergisi ’nin (KDV) satıcılar tarafından karşılanmasıdır. Tabii diğer indirimlerde olduğu gibi bu indirimin maliyeti de satış sonucunda elde edilen kârlardan, yani dolaylı yoldan tüketiciden karşılanmaktadır.

"KDV hesaplama aracımıza ulaşmak için tıklayın »


"Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com'a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orjinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür."

Makaleyi faydalı buldunuz mu?

0 Puan