Evlilik Bütçesi

27.06.2016 Güncelleme: 27.06.2016
Evlilik Bütçesi

Sevdiğiniz kişiyle yeni bir hayata adım atarken çeşitli sıkıntılarla karşılaşmamak için bazı detayları göz önünde bulundurmalısınız. Hiç şüphesiz en çok dikkat etmeniz gereken bu detayların başında evlilik bütçesi hesaplaması yer almaktadır. Biz de bu yazımızda sizlere evlilik bütçesinin nasıl oluşturulabileceğini açıklayacağız.

Masraflarınızı Not Edin

Düğününüz için yapacağınız tüm harcamaları düzenli olarak not almanız harcamalarınızı kontrol altına alarak, daha emin adımlarla ilerlemenizi sağlayacaktır. Masraflarınızı not etmeniz, listenizde yer alan maddelerin doğru ve gerekli ihtiyaç olup olmadığını anlamanızda size yardımcı olacaktır. Gereksiz masraflar sizin için ekstra bir maliyet sebebi olmayacak ve böylece bütçeniz sizi zor durumda bırakmayacaktır.

Birikimlerinize Göz Atıp Ona Göre Adım Atın

Hem düğün harcamalarınızı hem de ve evinizi oluşturmak için gerekli olan ihtiyaçlarınızı karşılamak için belirli bir birikime ihtiyacınız var. Her ay kazandığınız sabit gelirinize ek olarak, belli bir birikiminizin olması kendinizi daha güvende hissetmenizi sağlayacaktır. Bu sebeple kazanmış olduğunuz paranın tamamını harcamayıp birikim yapmanız, zor zamanlarınız için kullanabileceğiniz en büyük yatırımdır. Tüm bu seçeneklerin yanında evlilik kredisinden yararlanarak da masraflarınızı karşılayabilirsiniz.

Evlilik kredisi hakkında detaylı bilgiye ulaşmak için tıklayın»

Devlet Destekli Evlilik Kredisi

Birçok bankanın evlenecek çiftlere maddi destek sağlamak için verdiği evlilik kredisi, son zamanlarda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından da devlet destekli evlilik kredisi adıyla sıfır faizle verilmeye başladı. Devlet destekli evlilik kredisinden yararlanmanız için gerekli bazı koşullar aşağıdaki gibidir; 

  • Evlenecek olan çiftler 18-24 yaş arasında olmalı,
  • Türk Ceza Kanununda belirtilen ağır suçlardan herhangi birini işlememiş olmalı,
  • Çiftlerin maddi imkanlarının yetersiz olması sebebiyle evlenemeyecek durumda olmaları,

Tüm bu şartları sağlayan vatandaşlara devlet sıfır faizle, ilk 1 yıl geri ödemeksizin 10.000 TL limitli evlilik kredisi vermektedir. Evliliklerinin ilk yılında çocuk sahibi olan çiftler krediyi 1 yıl öteleyebildikleri gibi geri ödeme süresi 4 yıl ile sınırlandırılmıştır.

"Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com'a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orjinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür."

Tüm Bankaların Kredi Teklifleri Bir Arada

Kredi Tutarı

Vade

Ev Arama Durumu

Tüm Bankaların Kredi Teklifleri Bir Arada

Kredi Tutarı

Vade

İhtiyaç Sebebi

En çok harcama yaptığınız kategoriyi seçin