HesapKurdu logo

Kredi Hesaplamasında Bilmeniz Gerekenler

Güncelleme: 24.01.2023
Yayımlama: 21.12.2016
Paylaş
İçindekiler

1- Maksimum kredi vadesi 36 ay

Eylül ayında yapılan değişiklikle ihtiyaç kredisi vadesi 60 aydan 36 aya düşürüldü. Bu düşüş ile birlikte kişilerin gelirlerine oranla çekebilecekleri kredi tutarı da düşmüş oldu.

Konut kredileri 360 aya kadar uzun vadelerle kullanılabilir, ancak faiz oranlarının yüksekliği sebebiyle 180 aydan sonra maliyet dezavantajlı hale geliyor. İnternet sitemiz üzerinden başvuran müşterilerimizin ise en çok tercih ettikleri vade 120 ay. Ayrıca bankalar 120 ay ve altındaki vadelere daha avantajlı faiz oranları sunabiliyor. Bunların yanında güncel konut kredisi faiz oranları her zaman konut kredisi sayfamız üzerinden takip edebilirsiniz.  

2- Kredileri karşılaştırırken yıllık maliyet oranı hesaplamanız gerekir

Kredi hesaplama işlemleri faiz oranı üzerinden yapılıyor. Ancak karşılaştırma işlemleri bankaların dosya masrafı, ekspertiz, sigorta, ipotek gibi tüm masraflarının faiz oranına dâhil edildiği “maliyet oranı” üzerinden yapılması daha doğru bir karşılaştırma işlemi oluyor. Ayrıca bankaların faiz oranları yanında kredi maliyet oranlarını da yasal olarak sunma zorunluluğu bulunuyor.

Güncel ihtiyaç kredisi faiz oranlarını görmek için ihtiyaç kredisi sayfamıza bakabilirsiniz. 

3- Krediye başvururken gösterebilmeniz gereken gelir ortalamada kredi aylık taksitinin yarısı kadar olmalıdır

Kredi hesaplamasında kullanılabilecek kredi limiti, kredi başvurunda bulunan kişinin gelirine göre (konut kredilerinde hanehalkı gelirine göre) belirlenir. Bu hesaplamada bankaların çoğunluğu aylık gelirin yarısını “ödenebilir aylık taksit tutarı” olarak kabul etmektedir. Örneğin aylık 8.000 TL geliri olan bir kişinin aylık kredi taksit tutarı toplamının 4.000 TL’yi geçmemesi istenir. Ayrıca bu hesaplama işlemini güncel faiz oranları üzerinden ne kadar kredi çekebilirim hesaplama aracımız üzerinden de yapabilirsiniz.

4- Kredi notunuzun yüksek olması kredinin onaylanma ihtimalini artırır, kredi maliyetini aşağı çekebilir

Kredi notu ödenebilir aylık kredi taksit tutarını azaltıp yükseltebilmekle birlikte, banka değerlendirmesine göre belirli bir notun altında olması durumda direkt olarak başvurunun ret edilmesine de sebep olabiliyor. Ayrıca kredi notunun ortalamanın üzerinden olması durumunda özel teklifler de bankalar tarafından sunulabilir.

2016 Aralık itibari ile kredi notunuz 1.500 üzerinde ise Türkiye ortalamasının üzerindesiniz. Örnek kredi notu tablosu:

En Riskli Orta Riskli Az Riskli İyi Çok İyi
1-699 700-1099 1100-1499 1500-1699 1700-1900

5- Kredi hesaplamasında bütçenize göre özel ödeme planı oluşturabilirsiniz

Kredi hesaplaması sabit taksit ödemeli olarak yapılabileceği gibi isteğe bağlı olarak, artan, azalan, ara ödeme veya kişiye özel şekillerde yapılabiliyor. Sadece bu değişken taksit ödemelerinde bilinmesi gereken en önemli konu, ödemelerin düşükten başlaması durumunda toplam faiz ödemesinin artabilecek olmasıdır. Ayrıca kredi vadesini kısaltarak kredi maliyetini aşağıya çekmek için şu anda en çok tercih edilen artan ve azalan ödemeli planlarıdır.

“Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com‘a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orijinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür.”

Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Yazara Soru Sor

Adres: İçerenköy Mah., Değirmen Yolu Cad. Nuh Plaza 37/2 34752 Ataşehir/İstanbul
MERSİS Numarası: 0577050290800014
Tel: 0(216) 570-0707 E-posta: bilgi@hesapkurdu.com

Hesapkurdu logo

Copyright © 2021 - Konut Kredisi Com Tr Dan. A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.