Türkiye’nin En Başarılı 100 Girişimi Açıklandı

13.01.2016

Vodafone'un girişimcilik programı FikirÇarkı'nın sponsorluğunda, TOBB Genç Girişimciler Kurulu ve Endevour Türkiye'nin desteğiyle gerçekleştirilen, "Startup 100 Ödül Töreni” yapıldı ve Türkiye'nin en başarılı 100 Startup’ı açıklandı.

Listede birçok sektörün ilk ve öncü olan girişim şirketleri de yer aldı. Bu tarz ödüller, yeni sektörlerin ve girişimlerin yatırımcılar ile buluşması açısından büyük bir önem taşıyor.

Startup Nedir?

Startup kelimesinin Türkçe olarak net bir karşılığı olmamakla birlikte, “ hızlı büyüme potansiyeli olan girişim şirketi” olarak tanımlamak herhalde en doğru ve anlaşılır tanımlama olacaktır. Öte yandan, Startup şirketleri ağırlıklı olarak bilişim sektöründe yer alsa da diğer sektörlerde hızlı büyüme potansiyeli olan girişim şirketleri de Startup şirketi olarak değerlendirilmektedir.

Neden Startup Firmaları Destekleniyor?

Startup olarak nitelendirilen firmalar çok kısa sürede çok hızlı büyüme potansiyeli olan firmalardır. Örneğin, başlangıçlarında Facebook, Twitter gibi sosyal medya ağları da Startup olarak faaliyetlerine başlayan, ancak çok kısa sürede dünyanın en fazla kazanan şirketleri olmayı başardılar. Bundan dolayı ülkemizde çeşitli üniversitelerin içerisine teknoparklar kurularak, özellikle bilişim sektöründe faaliyet gösteren Startup girişimleri destekleniyor.    

Türkiye’nin En Başarılı 100 Girişimcisi Ödülünü Alan Firmalar

Aşağıda “en başarılı” olarak görülen firmaların neredeyse tamamı, son kullanıcıya yönelik hizmet veren firmalar olduğu görülüyor. Bu da bize sektörde hızlı büyüyen bir girişimci olmak istiyorsak, son kullanıcıya yönelik faydalı hizmetler sunmanın gerekliliğini gösteriyor.

EN BAŞARILI İLK 10 

BiTaksi

Paraşüt

Onedio

Getir

Ingenious

Iyzico

Blesh

Peak Games

Zeplin

Visionteractive

EN BAŞARILI İLK 3 KADIN 

Zeplin.io

Armut.com

Anne lütfen

EN GENÇ STARTUP

Scorp

En Başarılı Finansal Platform

Hesapkurdu 


Toplam Maliyet1.029 TL
Toplam Faiz%1,47
Aylık Taksit1.029 TL
Karşılaştır