Memur Maaşının Ne Kadarına Kredi Kullanılır?

Güncelleme: 28.02.2019
Memur Maaşının Ne Kadarına Kredi Kullanılır?

Bu yazımızda memurların kredilerini hangi bankaları kullanarak, ne kadar kredi kullanabileceklerine dair sorularınızın cevabını sizler için derledik. 

Memur Kredilerinde Alt-Üst Limit

Memurlar birkaç istisna banka hariç, maaşlarının %50’si oranında aylık kredi taksiti ödeyerek kredi kullanabilmektedir (Bu hesaplamayı Memur Kredisi Hesaplama aracımızdan yapabilirsiniz.). Ancak sahip olduğunuz mal varlıklarınızın sayısı ve değerine göre kullanabileceğiniz kredi tutarında değişikler olabilir. Kredi alt ve üst limitinizi etkileyebilecek diğer bir faktör ise kredi kullanacak olan kişinin kredi notudur. Bankalar kredi notunuzu hesapladıktan sonra yer aldığınız risk grubuna göre kredi talebinizi değerlendirecektir.

Kredi ve kredi kartı ödeme alışkanlıklarınız kredi notunuzu oluşturmaktadır. Konu hakkında detaylı bilgiye “Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?” yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Devlet Memurlarına Özel İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar 

Birçok banka kamu personeline özel kredi paketleri oluşturmaktadır. Bankaların kredi paketleri aşağıdaki gibidir:

Denizbank - Kamu Çalışanlarına Özel İhtiyaç Kredisi

Denizbank, tüm ihtiyaçlarınız için kamu kurumlarında çalışanlara 10 bin TL kredi tutarı için 12 ay vadede aylık %1.34, 24 ay vade de aylık %1,39, 36 ay vade de aylık %1,49 ve en fazla 48 ay vade de %1,49 faiz oranı vermektedir. Denizbank ile en fazla 50 bin TL’ye kadar ihtiyaç kredisi kullanabilirsiniz. 

Halkbank: Bordro24 İhtiyaç Kredisi

60 ay vade ile kullanabileceğiniz 15 bin TL tutarında memurlara özel ihtiyaç krediniz için tahsis ücreti alındığında aylık %1,15, kredi tahsis ücreti olmadan ise aylık %1,25 faiz oranı ile Halkbank ihtiyaç kredinizi kullanabilirsiniz. 

Vakıfbank Kamu Personeli Kredisi

Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan memurlar ve kadrolu işçiler 1.000 TL ile 70 bin TL aralığındaki Vakıfbank ihtiyaç kredisi kullanabilmektedir. 48 ay vade de 10 bin TL kredi için aylık %1,17 faiz oranı verilmiştir. 70 bin TL kredi tutarı için 48 ay vade de kredi tahsis ücreti eklenmez ise aylık %1,15, kredi tahsis ücreti eklenir ise aylık %1,25 faiz oranı verilmektedir.

Odeabank: Maaşınızın 20 Katı Kredi

Kamu çalışanları, Odeabank ihtiyaç kredisini aylık %0,99 faiz oranı ile en fazla 60 ay vadeye kadar, maaşınızın yirmi katı kadar kredi kullanabilir. Bu kampanya kapsamında kullanılan kredilerde 99 TL kredi masraf ücreti ödemesi ile kredi geri ödemelerine üç ay sonra başlayabilirsiniz. Kampanya dâhilinde, 60 ay vade ile sunulan bu kredi için gelir belgesi de zorunluluğu da bulunmamaktadır.

İş Bankası: Kamu Çalışanlarına Özel Kredi

Kamu çalışanlarına özel sunulan İş Bankası ihtiyaç kredisi ile en az 3.000 TL, en fazla 25 bin TL kredi kullanabilirsiniz. Kredi vade tutarı en fazla 48 ay olarak belirlenmiş olup faiz oranı aylık %1,24’tür.

Yeni Memurlar da Kredi Kullanabilir

Kredi başvurusunda bulunan tüm tüketiciler gibi memurlar da normal prosedüre tabii tutulmaktadır. Memurların farkı daha kolay ve hızlı kredi kullanabiliyor olmalarıdır. Memurlara özel kredilerden yararlanabilmeniz için ise genel olarak maaş bordronuzun oluşması yeterli olacaktır.

Memurlar Kredi Borcunu Ödemezse?

Borcun ödenmemesi durumunda kredi sahibine borcun ödenmesi gerektiğine dair bilgilendirme yapılmaktadır. Gerekli bildirimler yapıldığı halde borcu hala ödenmeyen memura ihbar mektubu gönderilecektir. İhbarname ile hala borçlu borcunu düzenli olarak ödemeye devam etmezse veya 90 gün içerisinde uyarılara cevap vermezse borçluya borcun yeniden yapılandırılması için görüşme talebi iletilir. Borçlu bu uyarıya da cevap vermezse borçlunun hakkında icra takibine başlanır. Bu durumda borçlu memurun maaşının belli bir kısmı her ay kesintiye uğratılarak borcun maaştan tahsisi sağlanır. (Konu hakkında detaylı bilgiye “Borcunu Ödemeyen Memurların Yasal Süreç” yazımızdan ulaşabilirsiniz.)

Toplam Maliyet1.029 TL
Toplam Faiz%1,47
Aylık Taksit1.029 TL
Karşılaştır