Krediniz Neden mi Onaylanmadı?

Güncelleme: 01.03.2019

Kredi geçmişimiz bankayla olan her işlemimizde karşımıza çıkan bir faktör olarak hayatlarımıza girdi. Türkiye’de tüketiciler tarafından henüz ne olduğu, nasıl yönetilmesi gerektiği konusunda tam olarak bilinmese de kredi geçmişinin dikkate alınılması gereken bir unsur olduğunu unutmamak gerek. Peki kredi geçmişinizi bu kadar önemli kılan ne?

Kredi Geçmişiniz Puanlandırılıyor

Geçmişte yaptığınız kredi hareketleri, bankalarla olan ilişkileriniz artık Kredi Kayıt Bürosu’nda puanlandırılıyor. Bu puanlama sistemi bankalara sizing hakkınızda bazı fikirler veriyor. Kredi kullanıp kullanamayacağınız ya da güvenilir bir müşteri olup olmadığınız hesaplanan bu puana göre belirleniyor. Örneğin geçmişinizde yaşadığınız takipler ve ödeyemediğiniz kredi kartları geçmişinizin olumsuz olduğunu ve buna karşılık düşük bir kredi skorunuz olduğunu göstermektedir. Bankaya kredi başvurusunda bulunduğunuzda kontrol edilen skorunuz düşük göründüğünden banka size olumlu dönüş yapmayabilir. Tüm nedeni geçmişinizde yaşadığınız olumsuluklar. Bu olumsuzluklar gibi yaptığınız düzenli ödemeler de skorunuzun artmasına neden olmakta. Artık geçmişteki kredi hareketlerinizin bir puana dönüştüğünü biliyorsunuz, buna göre planlamanızı yapmayı unutmayın.


İnternet sitemizin uygulamaları ve işleyişi hakkında detaylı bilgi almak için "Hesapkurdu.com Güvenilir mi?" yazımıza bakabilirsiniz.


Kredinizin Onaylanması Skorunuza Bağlı

Her bankanın kredi değerlendirme sistemi birbirinden farklı. Bu yüzden aynı kredi skoru için bir banka krediye onay verirken diğer bir banka reddedebiliyor. Aynı şekilde normalde kredi verilmesi çok riskli bulunan kredi skoruna sahip müşteriler için bazı bankalar esneklik gösterebiliyor. Tabii ki bu esnekliği gösterebilmeleri için başvuranın bankalara yardımcı olmasının birkaç yolu var:

  • Geçmişte düştüğü bu durumun sebebini açıklayabilmesi
  • Belirli meslek gruplarından olması

Aşağıdaki yollarından birini seçip bankanın gözündeki riskliliğini azaltması:

  • Kefil göstermesi
  • Ek teminat sunması
  • Peşinat oranını yükseltmesi

10.000 TL 60 ay vade için en uygun ihtiyaç kredisi faiz oranları:

Toplam Maliyet15.477 TL
Faiz Oranı%1,29
Aylık Taksit257 TL
Toplam Maliyet16.095 TL
Faiz Oranı%1,43
Aylık Taksit268 TL
Toplam Maliyet16.386 TL
Faiz Oranı%1,49
Aylık Taksit273 TL

Tüm İhtiyaç Kredisi Faizlerini Listele

Toplam Maliyet1.029 TL
Toplam Faiz%1,47
Aylık Taksit1.029 TL
Karşılaştır