İhtiyaç Kredisi Başvurularının %60’ı Borç Kapatmaya Yönelik

09.03.2016
İhtiyaç Kredisi Başvurularının %60’ı Borç Kapatmaya Yönelik

Borç kapatma ya da borç birleştirme tüketicilerin en çok merak ettiği konuların başında geliyor. Bankaların kredi ve kredi kartı kullanımını kolaylaştırması ve kredi kullanan tüketicinin bütçe planlamasını doğru yapamaması nedeniyle karşılaşılan bu durum tüketiciyi borcunu kapatmak ya da birleştirmek için yeni bir kredi başvurusuna yönlendiriyor.

Talebin %60’ı Borç Kapatmaya Yönelik

Aylık gerçekleşen ihtiyaç kredisi başvuru sayısının 120.000’den fazla olduğuna değinen Hesapkurdu.com kurucu ortaklarından Onur Tekinturhan, “Önceki kredisinde ödeme zorluğu çekmiş ve borcunu ödeyememiş ya da kredi kartı borçlarını kapatmak isteyen tüketiciler, bankaların özel hazırladığı bu borç kapatma/birleştirme kredilerine ilgi gösteriyor. Hesapkurdu üzerinden yapılan ihtiyaç kredisi başvurularının %60’ı kredi borcunu kapatmak ya da birleştirmek isteyen tüketiciler tarafından gerçekleştiriliyor.” dedi.

Erkekler Daha Çok Borç Kapatma/Birleştirme Talebinde Bulunuyor

Hesapkurdu.com verilerine göre borcunu kapatmak ya da birleştirmek isteyen tüketiciler, en çok 10.000 TL’lik bir kredinin 36 ay vadedeki şartlarını merak ediyor. Kredi şartlarını araştıran ve başvuruda bulunanların %75’ini ise erkekler. Öte yandan toplam talebin %40’ını İstanbul, İzmir ve Ankara’dan oluştuğunu belirten Onur Tekinturhan, kalan talebin Anadolu’nun farklı illerinden geldiğini vurguladı.

Bireysel Kredi ve Kredi Kartındaki Borçlu Sayısı Artıyor

Verilere göre Türkiye genelinde Ağustos 2014’le birlikte bireysel kredi ve özellikle kredi kartı borçlularının arttığı gözlemleniyor. Bireysel kredi borcunu ödeyemeyenlerin sayısı sadece Ağustos ayında geçen yılın aynı ayına göre %1,8 artarak 70 bin 833 kişiye ulaşırken, bu tür borcu devam edenlerin sayısında da %24,4’lük bir artış yaşanarak 67 bin 798 kişi oldu.

Kredi kartı borcunu ödemeyenlerin sayısı ise geçen yılın ayın ayına göre %6,6 artarak 105 bin 925 kişiye yükselirken, bu tür borcu halen devam eden kişi sayısı ise geçen yılın aynı ayına göre %94,4 artışla 104 bin 147 kişiye çıktı.

Bireysel Kredi ya da Kredi Kartı Borcunu Nasıl Kapatabilirsiniz?

Birden fazla bankaya bireysel kredi ya da kredi kartı borcu olan tüketicilerin sayısına dikkat çeken Onur Tekinturhan, edinilen borçların kapatılması için bir kaç çözüm yolunun bulunduğunu belirtti. Kredi kartı borcu olanların öncelikle kart borçlarını bankaların yetkilileriyle görüşerek bütçelerine uygun ödeme planlarıyla yeniden yapılandırma talep etmesini vurgulayan Tekinturhan şöyle devam etti: “ Borç yapılandırmasında ısrarcı olunmalı. Borcun ödenmesinin her iki taraf da yararına olacağı belirtilmeli. İkinci bir yöntem ise başka bir bankadan bireysel kredi çekmek. Bu seçeneği farklı bankalara olan bireysel kredi borçlarınız için de kullanabilirsiniz. Kredi başvurunuzda mutlaka borçlarınızı birleştirme amacınızda olduğunuzu belirtmelisiniz. Bireysel kredi faizleri, kredi kartı gecikme faizlerinden daha düşük olduğu için avantajlı çıkacağınız bu seçenekte taksit imkanından da faydalanabilirsiniz. Üçüncü bir borç kapatma alternatifi ise borç transferi. Bazı bankalar, başka bankadaki borcunuzu üzerlerine alıp kapatabilirler. Bu sayede siz de yeni bankada daha uygun taksit ve faizler ile borç ödeyebilirsiniz. Eğer birden fazla kredi kartı borcunuz var ise de, borçlarınızı tek bir kanalda toplayabilir, her bir borç için ayrı gecikme cezası da ödememiş olursunuz.”

Toplam Maliyet1.029 TL
Toplam Faiz%1,47
Aylık Taksit1.029 TL
Karşılaştır