Hangi Durumlarda İhtiyaç Kredisi Çekilmeli?

Güncelleme: 23.10.2015
Hangi Durumlarda İhtiyaç Kredisi Çekilmeli?

İhtiyaç kredisi en basit tanımıyla nakit akışının sağlanması, borçların kapatılması veya çeşitli ihtiyaçların karşılanması durumlarında başvurulan bir kredi türüdür. Bu kredi türünde bankalar müşterilerine ortalama 30 bin TL ve 36 ay vadeye kadar seçenekler sunmaktadır. İstisnai durumlarda ise iş ya da özel ihtiyaçlar için daha yüksek miktarlı kredilerin kullanılabilindiğini belirtelim. Peki ihtiyaç kredisi gerçekten hangi durum ve şartlar altında kullanılmalı?

Öncelikle belirtmeliyiz ki her ihtiyacınız için bankaya borçlanmanıza gerek yok. Kredi kullandığınız ve o anlık ihtiyacınızı karşıladığınız doğru ancak bu kredilendirme sisteminin de bir nevi borçlanma olduğunu sakın unutmayın. Türkiye’de tüketiciler pek çok farklı nedenden dolayı ihtiyaç kredisine başvururken aslında en temel neden nakit akışı ve borç kapatma.

Eğitim Harcamaları Ön Planda

Okula ya da üniversiteye başlayacak çocuğu için gerekli olan harcamaları nasıl yapacağını düşünen veliler öncelikle bu dönemi bir ihtiyaç kredi kullanarak atlatmayı düşünüyor. Bu oldukça anlaşılabilir bir neden olabilir ancak harcanacak miktarın da iyi hesaplanması gerekir. Eğer ortaya çıkan maliyet cebinizden karşılayabildiğiniz durumda ise kredi çekmenize gerek yok. İhtiyaç kredisinin buradaki tek avantajı büyük miktarlı alışverilerinizi 36 ay vadeye kadar taksitlendirebilecek olmanız.

Evlilik, Ev Tadilatı, Ev Eşyası Alımı için Kredi

Evlilik sürecine girmeden önce çiftlerin ve ailelerinin en büyük kurtarıcısı aslında ihtiyaç kredisi. Yapacağınız tüm harcamaların listesini ve miktarını hesapladıktan sonra hemen bankaya başvurabilirsiniz. Çünkü bu durumda harcamalarınız acil ve taksitlendirme sizin için en önemli avantaj olacak ilerleyen dönemler için. İhtiyaç kredisi kullanılması için en mantıklı durumlardan biri olan evliliğin yanısıra ev tadilatı ve ev eşyası alımı için de kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Ev eşyası alımı belki biraz uç bir örnek ve önermediğimiz bir durum ancak ev tadilatı gayet mantıklı bir seçenek olacaktır.

Borç Kapatmak için İhtiyaç Kredisi

Bir çok yere borcunuz var, kredi kartlarınız artık birbirini idare edemez durumda ise çıkış yolunuz ihtiyaç kredisi. Tüm borçlarınızı tek bir yerde toplama ve 36 ay vadede geri ödeme avantajı sağlayan bu kredi türü aslında en çok borç kapatma ihtiyaçlarınızı karşılamak için ideal. Detaylı borçlarınızı birleştirme yazısı için buraya tıklayın.

Bayram Tamam ama Tatil için Kredi Mantıklı mı?

Önümüz bayram ve bankalar biliyoruz ki bayram için özel kampanyalar sunmakta. Bayramda harcamak yerine yukarıdaki durumların birisi için bayram kredilerini bekleyebilirsiniz. Neden bayram dönemlerini tercih etmeniz ile alakalı bu yazımızı okuyarak detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. Öte yandan tatil ihtiyaçlarınız için kredi çekmenizi çok mantıklı bulmuyoruz. Dönemsel ve zevki bir ihtiyaç için borçlanmak bütçenizi sarsmayacaksa elbette kredi başvurusunda bulunabilirsiniz ancak tatil masrafları için kredi çekmek mantıklı bir durum olmayacaktır.

Kredi kartı ve diğer borç kapatma talepleriniz, bayram, yılbaşı, tatil, evlilik, eşya alımı, eğitim, sağlık gibi nakit ihtiyaçlarınızı karşılamak için en uygun ihtiyaç kredisini hesaplamak ve anında başvuru yapmak artık çok kolay. Hesapkurdu.com ile ihtiyacınız olan kredi miktarına göre hesaplamanızı yaptıktan sonra, bankaların size özel en iyi kredi tekliflerini karşılaştırabilirsiniz. En uygun faiz oranlı, düşük masraflı ya da masrafsız krediler arasından dilediğinizi seçip anında başvuru yapabilirsiniz.

Kredi süreciyle ilgili aklınıza takılan sorulara kredi rehberimizdeki video ve makaleleri inceleyerek ya da forum sayfalarımızda konunun uzmanlarına sorarak yanıt bulabilirsiniz.

Hesapkurdu.com olarak amacımız, Türkiye'deki tüm tüketicileri finansal kararlarıyla ilgili bilgilendirmek ve finans kurumlarının sunduğu ürünleri daha anlaşılır ve şeffaf bir hale getirmektir.

Toplam Maliyet1.029 TL
Toplam Faiz%1,47
Aylık Taksit1.029 TL
Karşılaştır