Ertelemeli Kredi

Güncelleme: 01.03.2019
Ertelemeli Kredi

Ekonomik koşullar tüketicileri her geçen gün acil nakit ihtiyacı ile karşı karşıya bırakmaktadır. Acil nakit ihtiyacı denilince de banka ve/veya finansal kuruluşların biz tüketicilere sundukları kredi hizmetleri ilk aklımıza gelen yol olmaktadır. Artan kredi ihtiyaçları ve yanı sıra tüketicilerin kredi kullanımına teşvik edilmesi gibi amaçlarla banka veya finans kurumları zaman zaman kredi ürünlerini vade artırma, taksit erteleme gibi özelliklerle tüketicilere sunmaktadır. Bu yazımızda kredi vermeye yetkili banka ve finans kurumlarının ertelemeli kredi ürünleri konusuna açıklık getirmeye çalışacağız.

Ertelemeli Kredi Nedir?

Ertelemeli kredi, banka veya finans kurumlarından alınan kredilerin ilk taksitinin ödeme yapılması gereken tarihten ileri bir tarihe ötelenmesi sonucu kredi vadesinde değişiklik yapılmasıdır. Kredi çekimlerinde kredinin ilk taksit ödemesi kredinin çekildiği tarihten bir ay sonra başlamaktadır. Örneğin; 1 Mart tarihinde çekilen bir kredinin ilk taksiti kredi veren kurum tarafından 1 Nisan tarihinde çekilmektedir. Ancak kredi müşterilerinin istek, talep veya ihtiyaçları doğrultusunda kredi vermeye yetkili kurumlar taksit tarihlerini erteleyebilmektedir. Bir başka deyişle ertelemeli kredi, ilk taksit ödemesinin en fazla 3 ay ertelenebildiği kredi ürünleridir. Ertelemeli kredi uygulamaları bankaların, kredini şimdi al 3 ay sonra ödemeye başla gibi tabirlerin kullanıldığı reklamlar ile duyurdukları kredi ürünleridir.

Ertelemeli Kredi Vadeleri Nasıl Uygulanır?

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) yönetmeliği gereğince kredi vadeleri ihtiyaç kredilerinde ve taşıt kredilerinde en fazla 48 ay olarak belirlenmiştir. Ertelemeli kredilerde, 3 aylık erteleme süresi ödeme yapılmış gibi sayıldığından ihtiyaç kredileri ve taşıt kredileri için bu üründe vade 45 aya çekilmektedir. Aksi halde ihtiyaç kredileri ve taşıt kredileri için vade 51 ay olacaktır ki, bu da yasal olarak mümkün olmadığından kredi veren kurumlar tarafından vade sayıları erteleme süresi kadar düşürülmek zorundadır. 

10.000 TL 60 ay vade için en uygun ihtiyaç kredisi faiz oranları:

Toplam Maliyet16.438 TL
Faiz Oranı%1,49
Aylık Taksit273 TL
Toplam Maliyet17.603 TL
Faiz Oranı%1,70
Aylık Taksit290 TL
Toplam Maliyet17.681 TL
Faiz Oranı%1,75
Aylık Taksit295 TL

Tüm İhtiyaç Kredisi Faizlerini Listele

Ertelemeli Kredilerde Faiz ve Vade Farkı Nasıl Hesaplanır?

Ertelemeli kredilerde tüketiciler sadece yapacağı ödemeyi ötelemekte olup, yapılan 3 aylık ertelemenin faizine katlanmak durumundadır. Yani vade erteleme ile aslında yalnızca toplam geri ödeme vadesi düşülmüş olur, erteleme dönemine ait faiz ise geri ödeme tutarına dahil edilir. Ertelemeli kredilerde kredi veren kuruluş, erteleme dönemine ait faiz oranını birden farklı şekilde toplam geri ödeme tutarına yansıtmaktadır. Erteleme süresine ait faiz oranı ertelemenin bitiminden itibaren ilk taksit tutarına yansıtılarak bir kere de alınabileceği gibi, kalan vadelere de eşit olarak dağıtılabilmektedir. Bu nedenlerden dolayı ertelemeli kredilerde vade ödeme tutarları normal kredilere göre artabilmektedir. 

En kolay krediyi nasıl ve nerden alabileceğinizi öğrenmek için Kolay Kredi yazımızı inceleyin.

Ertelemeli Kredi Ürün Çeşitleri Nelerdir?

Ertelemeli kredi vadeleri nasıl uygulanır başlığı altında ihtiyaç kredisi ve taşıt kredilerine ertelemeli kredi uygulamalarına değindik. Ertelemeli kredilerde, ihtiyaç ve taşıt kredilerinin yanı sıra kredi kuruluşlarınca anapara ertelemeli konut kredisi ürünlerinin de sunulduğu gözlenmektedir. 

Anapara Ertelemeli Konut Kredisi Nedir?

Anapara ertelemeli konut kredileri, ihtiyaç ve taşıt kredilerinden farklı olarak müşteri özelinde sunulan bir kredi ürünüdür. Genel hatları ile bu ürüne klasik artan taksitli konut kredilerinin, tüketiciye göre kişiselleştirilmiş halidir de diyebiliriz. Anapara ertelemeli konut kredisi standart konut kredisi ödeme planında yer alan faiz ve anapara tutarlarından, tüketicinin ihtiyacına göre belirli bir süre yalnızca faiz tutarının ödenmesi, anapara tutarının ise belirlenen bu süre boyunca ertelendiği bir kredi ürünüdür. Anapara ertelemeli konut kredilerinde, klasik konut kredilerine göre daha fazla faiz ödemesi söz konusu olmaktadır. Yani sabit ödemeli kredilerde toplam geri ödeme tutarı daha düşük olacaktır. Ancak kredi ödemelerinde ilk birkaç yılda zorluk çekme olasılığı var ise, anapara ertelemeli konut kredisi ürünü alternatif olarak düşünülebilir. Anapara ertelemeli konut kredisi ile ilgili detaylı bilgi için hesapkurdu.com Anapara Ertelemeli Konut Kredisi başlıklı yazımızdan faydalanabilirsiniz.

100.000 TL 120 ay vade için en uygun konut kredisi faiz oranları:

Toplam Maliyet172.237 TL
Faiz Oranı%0,99
Aylık Taksit1.428 TL
Toplam Maliyet204.356 TL
Faiz Oranı%1,36
Aylık Taksit1.695 TL
Toplam Maliyet207.066 TL
Faiz Oranı%1,39
Aylık Taksit1.718 TL

Tüm Konut Kredisi Faizlerini Listele

Toplam Maliyet1.029 TL
Toplam Faiz%1,47
Aylık Taksit1.029 TL
Karşılaştır