Cep Telefonlarına Taksit

Güncelleme: 22.10.2015
Cep Telefonlarına Taksit

BDDK’nın aldığı son kararlar ile birlikte bilindiği üzere kredi kartlarında cep telefonlarına taksit yapılamıyor. Bankalar ise bu durumu aşmak için kendi müşterilerine ve anlaşmalı oldukları satış mağazası müşterilerine kredi veriyorlar. Masrafsız ve sigortasız olarak sunulan bu kredilerin ortalama %1.50 faiz oranı ve istisnaları olmakla birlikte, en fazla 12 ay vade seçeneği ile sunuluyor. Örneğin; kredinizi 1.500 TL 12 ay vade ile almanız durumunda ortalama 180 TL bir faiz ödemiş oluyorsunuz.

Verilen kredi düşük tutarlı olsa da kredi notunuzun yeterli olması gerekmektedir. Evrak talep edilmediğinden sadece kredi notunuza göre kredi veriliyor.

Aşağıda çeşitli kurum ve kuruluşlara göre farklılık gösterilen ancak en sık kullanılan yöntemlerden bahsedeceğim;

Kredinin Kredi Kartına Yansıtılması

Kredi kartınızın olduğu herhangi bir banka ile irtibata geçmeniz ve kredi notunuzun iyi olması yeterlidir. Kredinizin onaylanması durumunda banka açılan krediyi hesabınıza aktarıyor ve aylık ödemeleriniz ise kredi kartınıza yansıtıyor. Kredi kartınıza yansıtıldığı için de kullanılabilir kredi kartı limitiniz, kullanılan kredi kadar düşmüş oluyor.

Kredinin Banka Hesabına Yansıtılması

İhtiyaç kredisi ile benzer bir yöntem izlenmektedir. Hesabınızın olduğu herhangi bir bankayı arıyorsunuz, kredi notunuzun yeterli olması durumunda banka vade ve tutar seçeneklerinize göre kredinizi hesabınıza yatırıyor. Seçtiğiniz ödeme planınıza göre de aylık olarak hesabınıza ödeme yapıyorsunuz.

Satış Mağazaları Aracılığı İle Kredi Verilmesi

Cep telefonunun satın alındığı satış mağazasının anlaşma yaptığı banka aracılığı ile kullanılır. Bu yöntemde satın alınan ürünün değeri kadar kredi, satış mağazasının hesabına geçmekte ve kredi işlemi yapılan bankaya borçlu durumuna gelmektesiniz. Bu işlemde kredi kullanılacak bankada bir hesabınız yoksa size satış mağazası tarafından banka adına bir hesap açılıyor ve ödeme planınıza göre aylık bu hesaba para yatırıyorsunuz. Açılan bu hesaba mevcut hesabınızdan otomatik ödeme talimatı da verebiliyorsunuz.

Kredilerin Direkt Satış Mağazasına Ödenmesi

Diğer yöntemlerde olduğu gibi banka kredi işleminizi onaylıyor ve çekilen tutarı mağaza hesabına geçiyor fakat siz ödemelerinizi bankaya değil mağazaya yapıyorsunuz. Bu uygulama, GSM firmalarının da kullandığı ve faturalarınıza ek yaptığı bir yöntemdir. Bütün işlemlerinizde satış mağazaları veya GSM firmaları ile muhatap oluyorsunuz. Bu durumunun avantajı ise GSM firmalarının 24 aya kadar vade imkanı sunmasıdır.

Toplam Maliyet1.029 TL
Toplam Faiz%1,47
Aylık Taksit1.029 TL
Karşılaştır