KREDİ BAŞVURUSU

Bireysel Kredi Başvurularının Reddedilme Nedenleri

Güncelleme: 22.10.2018
Bireysel Kredi Başvurularının Reddedilme Nedenleri

İhtiyaç kredisi adı altında bilinen bireysel kredi ya da tüketici kredisi birçok sebepten dolayı bankalarca onaylanmayabilir. Kredi geçmişiniz, ödemelerdeki düzensizlikleriniz, geliriniz ya da önceden herhangi bir banka işleminizin olmamış olması bu sebeplerin arasında sayılabilir. Detaylı cevaplandırılması gereken soru ise şudur: Bankalar neden ve hangi durumlarda kredi başvurunuzu onaylamaz? Hesapkurdu analistlerinden Perihan Gözübüyük sizin için açıkladı.

Kredi Geçmişiniz Sizi Ele Verebilir

Kredi başvurunuzda banka öncelikle sizin önceki kredi geçmişinizi kontrol eder. Geçmişteki banka hareketlerinizin sonucu kredi notu olarak banka görevlisine yansıtılır ve sizi ilk önce bu not ile değerlendirmeye alırlar. Bu not sizin kredi, kredi kartı, fatura ödemeleriniz gibi birçok ödemenin düzenli yapılıp yapılmadığıyla ilgilidir. Banka kredi başvurunuzu kredi notunuzun düşüklüğünden dolayı kabul etmemişse ilk yapmanız gereken notunuzu arttıracak işlemlerden geçmek olacaktır. Kredi notunuzu nasıl artıracağınızı ve diğer konuları kurucularımızdan Onur Tekinturhan sizin için anlattı, izlemek için tıklayın.

Geliriniz Sizi Yarı Yolda Bırakabilir

Kredi geçmişiniz başvurunuzu onaylanması için yeterli göründü ve siz başvurunuzun tamamlandığını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Bankanın kontrol edeceği bir sonraki aşama ise geliriniz. Başvuru sırasında bankaya iletmiş olduğunuz gelir belgeniz eğer başvurduğunuz kredi miktarının ödemesi için yeterli değil ise reddedilebilirsiniz.

Bankayla Herhangi Bir İşiniz Olmadı mı?

Başvurunuz reddedilmesinin bir nedeni de daha önce herhangi bir kredi işlemi gerçekleştirmemeniz ya da kredi kartına sahip olmamanız olabilir. Bankanın sizi değerlendirecek bir kriteri yoksa kredi kullandırmak konusunda çekimser davranabilir. Bu durumu göz önünde bulundurarak düzenli ödeme yapabileceğiniz bir kredi kartına sahip olmanızı önerebiliriz.

"Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com'a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orjinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür."

Makaleyi faydalı buldunuz mu?

0,0 Puan