KREDİ BAŞVURUSU

Bedelli Askerlik Yasası Meclis'ten Geçti!

Güncelleme: 02.05.2018
Bedelli Askerlik Yasası Meclis'ten Geçti!

Bedelli askerlik yasası dün yapılan Meclis oturumu ile tamamen yasalaştı. Bedelli ile ilgili detayların kesinleştiği bu yasadan kimler yaralanabilecek, ne gibi şartlar isteniyor Hesapkurdu olarak sizin için derledik.

Kanun Teklifi Onaylandı

Bedelli askerlik ve sözleşmeli er ve erbaş başvurularını da kapsayan Askerlik Kanunu ile Sözleşmeli Er ve Erbaş Kanunu dün Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde onaylandı. Yapılan değişiklikler, kanunda yeni Bedelli Askerlik yasası şu şekilde yer aldı: "Her ne sebeple olursa olsun henüz fiili askerlik hizmetine başlamamış ve 1 Ocak 1988 tarihi dahil, daha önce doğanlar, 1076 sayılı Yedek Subay ve Yedek Askeri Memurlar Kanunu ile 1111 sayılı Askerlik Kanunu'na tabi yükümlüler, istekleri halinde, bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren iki ay içinde askerlik şubelerine veya yurtdışı temsilciliklerine başvurmaları ve 18 bin Türk Lirası para veya Merkez Bankası döviz satış kuruna göre ödeme tarihindeki karşılığı kadar konvertible yabancı ülke parasını defaten ödemeleri şartıyla temel askerlik eğitimine tabi tutulmaksızın askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılacaklar."

Bedelli Askerlik Yasasından Kimler Yararlanabilecek?

  • > 1 Ocak 1988 dahil, daha öncesinde doğmuş kimseler
  • > Sağlık sebepleriyle askerlikten muaf olanlar
  • > Çürük raporu alanlar

TBMM Genel Kurulunda yasa görüşülürken milletvekillerinin sorularını yanıtlayan Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, yukarıda belirtilen sağlık sebebiyle askerlikten muaf olanların da kullanabileceğini, bu uygulamanın askerlik görevlerini yerine getiremeyenler için düşünüldüğünü vurguladı. Yılmaz, aynı düzenlemenin son bedelli yasasında da olduğunu belirterek:"Sağlık raporu nedeniyle askerlikten muaf tutulanlar, isterlerse bedeli ödemek kaydıyla yasadan yararlanabilecek. Bu niye yapıldı? Yaklaşık 500, bine yakın faydalandı. Ana amaç şu, etrafındakiler soruyor 'askerlik yaptın mı?' Onlara 'engelliyim, özürlüyüm, çürük raporu aldığımdan dolayı askere gidemiyorum' demek istemiyor. Askerlikten muaf olmasına rağmen bedel ödeyerek, çevresine yasa gereği askerlikten muaf olduğunu söylemeyi tercih ediyor. Bir haktır, isterse yatırır istemezse yararlanmaz." dedi.

"Bu yazının tüm kullanım hakları Hesapkurdu.com'a aittir. Başka mecralarda kullanılması veya alıntı yapılması ancak orjinal yazıya link verilerek referans gösterilmesi şartıyla mümkündür."

Makaleyi faydalı buldunuz mu?

0 Puan