Zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi Nedir?

Güncelleme: 13.07.2022 Yayımlama: 29.08.2016 | Okuma Süresi: 2 dk.

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES), bazı çalışanlar için 1 Ocak 2017 tarihi itibariyle zorunlu olacak. Sistemin zorunlu tutulmasının temel amaçları arasında iç tasarruf miktarını artırmak, bankalara yeni bir kazanç kalemi oluşturmak ve kamu emekli aylıklarının erimemesi için ilave bir gelir kalemi oluşturmayı sayabiliriz.

Sisteme Kimler, Hangi Tutarlarda Dâhil Olacak 

Sisteme 45 yaş altı tüm çalışanlar, işverenleri tarafından zorunlu olarak dâhil edilecek. Bu sayede sisteme başlangıçta yaklaşık olarak 13 milyon kişinin katılacağı tahmin ediliyor. Öte yandan, sisteme dâhil olanlar isteğe bağlı olarak 2 ay sonra çıkış yapabilecek.

Çalışanlardan her ay 50 TL ile 100 TL arasında bir para kesilmesi bekleniyor. Ayrıca kesilen bu paralar kişilerin kendi adlarına açılacak bireysel hesaplarda tutularak emeklilik fonlarında değerlendirilecek. BES'ten emeklilik konusunda detayları öğrenmek için BES'ten nasıl emekli olunur yazısını ziyaret edin.


Kolay Onaylanan Kredi Kartları:

Enpara.com Kredi Kartı
Ödül Para/Puan 100 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz
Akbank Axess
Ödül Para/Puan 21600 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz
QNB Finansbank CardFinans GO
Ödül Para/Puan 600 TL
Yıllık Ücret Ücretsiz

Tüm Kredi Kartları


* Tüm kredi kartlarını görmek ve karşılaştırmak için kredi kartı başvurusu sayfamızı ziyaret edin. Ayrıca tablo internet sitemiz üzerinden başvuruda bulunan kullanıcıların onaylanma verilerine göre oluşturuldu. 


Devlet Katkısı Ne Kadar Olacak?

BES’e dâhil olan kişiler, her ay ödemiş oldukları katkı payının %30’u oranında devlet katkısından yararlanacak. Sisteme yatırılan primlere karşı devlet; %30 oranında katkı sağlamaktadır. Ancak alınacak olan bu tutar için belirli bir sınır vardır. Kişilerin alabileceği en yüksek katkı payı ilgili yıla ilişkin brüt asgari ücret tutarının 2022 itibariyle %30’u kadardır. 2022 yılı için bu tutar 18.014,40 TL’dir. Devlet katkısı limit hesabı katılımcı bazında yapılır.

Bireysel emeklilik başvurusu hakkında deytaylı bilgiye bireysel emeklilik başvurusu nasıl yapılır sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Toplanan Paralar Nasıl Değerlendiriliyor?

Toplanan paralar emeklilik yatırım fonu adı altında emeklilik şirketleri tarafından kurulan fonlarda değerlendirilmektedir. Bu fonlar portföy yönetim şirketleri tarafından yönetilir.  Kullanıcılar tarafından fon sisteminin daha iyi anlaşılabilmesi için emeklilik şirketleri düşük, orta ve yüksek olmak üzere risk durumlarına göre fonları yasal olarak çeşitlendirmek zorundadır. Bu fon çeşitleri, BES sahibi tarafından yılda 6 altı kez değiştirebilir.


Emekli maaşı üzerinden ne kadar kredi çekilebileceğini güncel faiz oranları üzerinden Emekli Ne Kadar Kredi Çekebilir sayfamızdaki aracımızı kullanarak anında yapabilirsiniz.


Hangi Fonlar Daha Fazla Kazandırıyor?

Bireysel emeklilik şirketleri, hangi fonun ne kadar kazandıracağı konusunda bir garanti veremezler. Ancak geçmiş dönem kazançlarını örnek olarak sunarlar ve bu şekilde katılımcılara potansiyel kazançlarla ilgili bir fikir vermiş olurlar. Her yatırım aracında olduğu gibi, bu sistemde de risk arttıkça kazanç da artar. Dolayısıyla daha fazla kazanç sağlamak isteyen kişiler, daha fazla risk almak zorundadır.

Bireysel emeklilik ile hayat sigortası arasındaki farkları öğrenmek için ilgili sayfamızı inceleyin.

Bireysel Emeklilik Şirketlerine Göre Kazanç Değişiyor mu?

Emeklilik şirketleri, sistemindeki yatırımları kendi kurdukları fonlarda değerlendirdiği için hepsinin kazançları değişmektedir. Çoğu emeklilik şirketi, geçmiş yıl kazanç tablolarını gösteren fon performans raporlarını aylık olarak kamuoyu ile paylaşır. Emeklilik şirketi tercihleri de bu raporlara göre yapılabilir. 


Yazar Hakkında

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu Finans Danışmanları

Hesapkurdu.com kullanıcıları için bilgilendirici içerikler ve hesaplama araçları hazırlayan, kredi, sigorta ve tüm bireysel finans konularında uzmanlığa sahip, araştırmaya ve bilgi doğruluğuna önem veren finansal danışman ekibi.

Hesapkurdu
Toplam Maliyet 1.029 TL
Toplam Faiz %1,47
Aylık Taksit 1.029 TL
Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için çerezler kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Detaylı Bilgi
Kabul Et